Dariusz Martynowicz i Joanna Mikrusek nauczycielami roku 2021

Dariusz Martynowicz, nauczyciel języka polskiego w Małopolskiej Szkole Gościnności w Myślenicach otrzymał tytuł Nauczyciela Roku 2021. Zwyciężył w konkursie organizowanym przez tygodnik „Głos Nauczycielski”, którego celem jest uhonorowanie nauczycieli cenionych przez uczniów, rodziców i społeczności lokalne.

W konkursie przyznano także dwa wyróżnienia. Otrzymały je: Joanna Świercz, nauczycielka matematyki w Szkole Podstawowej nr. 31 im. UNICEF w Opolu i Joanna Waszkowska, nauczycielka języka polskiego i wiedzy o mediach w II Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Emilii Plater w Sosnowcu.


„W Konkursie Nauczyciel Roku od pierwszej edycji poszukujemy i nagradzamy osoby, które są ponadprzeciętne w wielu wymiarach. Pierwszy to wymiar dydaktyczny, czyli oceniamy to, jakimi są nauczycielami swoich przedmiotów. Drugi aspekt to osiągnięcia wychowawcze, które często pozostają w cieniu tych dydaktycznych, bo te ostatnie łatwiej wymierzyć. Trzeci obszar to działalność organizacyjna. I w tej kwestii nasi laureaci także stanowią czołówkę peletonu. Sukcesy, które osiągali na tych polach, są godne najwyższego podziwu” – powiedział prof. Stefan M. Kwiatkowski, przewodniczący Jury Konkursu, a zarazem wiceprzewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk.

Zwycięzca tegorocznego konkursu na Nauczyciela Roku od dwóch pracuje w Myślenicach ucząc języka polskiego w II Liceum Ogólnokształcącym. Wcześniej był zatrudniony w V LO w Krakowie. Jest aktywistą i społecznikiem (był jednym z inicjatorów akcji lokalnej „Regio-mural Kliszczacy”) oraz trenerem, który uczy innych nauczycieli nowych technologii i sposobów ich wykorzystywania w pracy nauczyciela. No co dzień prowadzi autorski program nauczania oparty na myśleniu wizualnym w edukacji z elementami matematyki i programowania. Kiedy uczył jeszcze w V LO w Krakowie stworzył interdyscyplinarny zespół złożony z uczniów klasy humanistycznej oraz algorytmicznej. W ogólnopolskich zawodach algorytmicznych jego drużyna osiągnęła najlepsze wyniki w kraju. Wprowadzał też na swoich lekcjach elementy edukacji architektonicznej w ramach pilotażowego programu „Kształtowanie przestrzeni” we współpracy z Izbą Architektów RP.

Podczas gali wręczania nagrody mówił:

„Wierzyłem w szkołę, w której uczeń jest podmiotem, wierzyłem w szkołę pełną autonomii, w szkołę, która rozwija kompetencje XXI w. związane z życiem społecznym, kreatywnością. Chciałbym moim uczniom serdecznie podziękować, bo nawet najwspanialszy nauczyciel nie może nic, jeżeli nie ma uczniów, którzy wierzą w to, co robi i doceniają to”- mówił Dariusz Martynowicz odbierając nagrodę.

„Chciałem przeprosić uczniów, których w 35-osobowej klasie, w której byłem wychowawcą, nie zauważyłem, mogłem pominąć, ale zawsze starałem się być jak najlepszym nauczycielem, ale też towarzyszem. Dla mnie jako nauczyciela języka polskiego polska tożsamość, polska literatura jest istotna, ale nie godzę się na fałszywe opozycje, które są nam wmawiane. Istnieje piękne staropolskie słowo „gościnność”, które zgodnie z etymologią zawiera dwa słowa „gość” i „inność”, bo nie jest trudno przyjąć kogoś, kto jest taki sam, kto identycznie myśli, trudno jest przyjąć kogoś, kto jest inny niezależnie od tego, czy pod słowo inność postawimy człowieka o innej narodowości, imigranta, czy o innej niż my orientacji seksualnej, o innych przekonaniach politycznych” – mówił Nauczyciel Roku.

Przywołał też słowa Olgi Tokarczuk, że spotkanie z człowiekiem to spotkanie z kimś różnym i że spotykamy się z ludźmi, żeby zobaczyć, to co jest różne i z tymi, którzy od nas się różnią, zostajemy najdłużej.

„Spotykamy się po to, żebyśmy zobaczyli, czym sami nie jesteśmy, dlatego tak ważne jest dla mnie nie tylko to, co robię w mojej klasie. Ważna jest dla mnie polska szkoła, która, chciałbym, by była miejscem spotkania z każdym różnym człowiekiem”- podkreślał Dariusz Martynowicz.

„Proszę, aby wszyscy, którzy mogą wykazali się troskę o edukację. Marian Turski powiedział „Nie bądźcie obojętni”. Chciałem zaapelować nie tylko do tych, którzy dzisiaj są na gali, bo wierzę, że los polskiej szkoły jest państwu drogi, ale przede wszystkim do tych, którzy mogą wpłynąć na to, co z polską szkołą będzie się działo, abyście byli z rodzicami, nauczycielami, nauczycielkami, byście chcieli słuchać tych głosów i ich perspektyw”.

Konkurs Nauczyciel Roku organizuje od 2002 r. tygodnik „Głos Nauczycielski”. Kandydatów do tytułu zgłaszają: grona pedagogiczne, uczniowie, rodzice, samorządy i organizacje społeczne. W 2019 r. tytuł Nauczyciela Roku otrzymała Zyta Czechowska, nauczycielka i pedagog specjalny w Zespole Szkół Specjalnych w Kowanówku (Wielkopolska). W ubiegłym roku w związku z pandemią COVID-19 konkurs się nie odbył.

Nauczycielka Jutr@ z Kudowy-Zdroju

Po raz pierwszy przyznano również – razem z Fundacją Orange – tytuł Nauczyciel Jutr@. Spośród pięciu nominowanych (Marek Grzywna ze Szkoły Podstawowej nr 23 w Toruniu, Michalina Ignaciuk z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej „Osiek” w Gdańsku, Agata Karolczyk-Kozyra z I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie, Joanna Mikusek-Przystajko ze Społecznego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kudowie-Zdroju, Aleksandra Schoen-Kamińska ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Lotników Polskich w Pile) statuetkę otrzymała Joanna Mikusek-Przystajko.

Dlaczego wybrano akurat Panią Joannę?

„Poszukiwaliśmy nauczycieli i nauczycielek, którzy w sposób mądry wykorzystują nowe technologie w nauczaniu. Ale nie szukaliśmy geeków” – zaznaczył Konrad Ciesiołkiewicz, prezes fundacji Orange. – „Tylko takich nauczycieli, którzy na pierwszym miejscu stawiają relacje z uczniem”.

Joanna Mikusek-Przystajko to szkolna pedagożka i nauczycielka etyki, która na swoich zajęciach wspólnie z uczniami programuje roboty. Swoja klasę zgłosiła też do programu SuperKoderzy – ścieżka „Odkrywcy fizyki”. To była jej odpowiedź na konieczność przejść całego systemu nauzania do internetu.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies

Zamknij