Nowy wykaz zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych w woj. mazowieckim uprawniających do uzyskania punktów w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w 2020 roku.

Ogólny zarys punktacji w procesie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych jest znany i klarowny. Niestety wiele wątpliwości budzi co roku wykaz zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych publikowanych przez poszczególnych kuratorów oświaty. W woj. mazowieckim w poprzednim roku szkolnym na takiej liście znalazły się aż 1164 konkursy o różnym stopniu trudności i zasięgu.

Lektura wykazu budzi zdziwienie, a nawet niedowierzanie. Bo obok poważnych konkursów o ustalonej renomie, co do których można mieć nadzieję, że trzymają poziom, mamy także prawdziwy festiwal różności. Jest tu bowiem mnóstwo lokalnych inicjatyw i wysyp nowych jednorazowych konkursów.

Jednak w tym roku szkolnym ma nastąpić diametralna zmiana i znaczne ograniczenie liczby punktowanych konkursów. Kurator mazowiecki podał wymagania formalne, które musi spełnić konkurs, by znaleźć się na liście:

  1. Konkurs powinien posiadać ogólnodostępny regulamin (strona internetowa szkoły, organizatora).
  2. Regulamin konkursu w szczególności powinien zawierać:
  • tytuł konkursu;
  • pełną nazwę organizatora wraz z danymi kontaktowymi;
  • jasno określone zasady uczestnictwa;
  • kryteria kwalifikowania uczestników do poszczególnych etapów;
  • określone miejsca zwycięskie wraz z podaniem informacji o miejscu publikowania wyników;
  • harmonogram.

           3. Brak opłat za udział w konkursie

           4. Zasięg konkursu minimum powiatowy

           5. Konkurs powiatowy i wojewódzki musi się składać z minimum 2 etapów, konkurs ogólnopolski i międzynarodowy z minimum 3 etapów

           6. Wzór zaświadczenia/dyplomu zawierającego niezbędne dane do ewentualnego wykorzystania podczas rekrutacji (zasięg konkursu, miejsce zdobyte, dane organizatora i inne).

Co to oznacza w praktyce? W tegorocznym zestawieniu nie znajdą się wszystkie płatne konkursy, w którym brało udział wielu uczniów głownie z myślą o dodatkowych punkach w rekrutacji…

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies

Zamknij