Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2021

Egzaminu ósmoklasisty nie da się nie zdać. Jest on obowiązkowy, aby ukończyć szkołę podstawową, ale od jego wyniku zależy, do jakiej szkoły średniej dostaną się absolwenci podstawówek.

Egzaminy w 2021 odbywały się w reżimie sanitarnym, zgodnie z wytycznymi sanitarnymi przygotowanymi wspólnie przez Centralną Komisję Egzaminacyjną i Ministerstwo Edukacji i Nauki, a zatwierdzonymi przez Główny Inspektorat Sanitarny.

Wymagania

W tym roku w związku z epidemią COVID-19 i koniecznością prowadzenia przez wiele miesięcy edukacji zdalnej egzamin ósmoklasisty był przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, które zostały ogłoszone w grudniu ub.r., a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej.

Wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, które były podstawą przeprowadzania egzaminów w latach ubiegłych.

Średnie wyniki w kraju, na Mazowszu i w Warszawie

Z języka polskiego uczniowie z Mazowsza zdobyli 64 proc, podczas gdy w kraju średnia wyniosła 60 proc. Duża różnica jest także w matematyce – 52 do 47. Z kolei wyniki z języka angielskiego na Mazowszu wynosiły 71 proc., a w kraju 66 proc.

Jeszcze lepiej wyglądają średnie wyniki uczniów w Warszawie: z języka polskiego – 69%, z matematyki – 62% i bardzo wysoki z języka angielskiego – 83%.