Konkurs fotograficzny: „Baczyński bez filtra”

Trwa rok Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, związany z 100. rocznicą urodzin poety. Z tej okazji Fundacja na rzecz Wielkich Historii przygotowała konkurs fotograficzny – „Baczyński bez filtra”, skierowany do młodzieży szkolnej i licealnej. Mecenasem konkursu jest Fundacja PGE. Jego inaugurację podczas wspólnej konferencji ogłosili wiceminister Anna Krupka, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski oraz prezes Fundacji na rzecz Wielkich Historii Maciej Piwowarczuk.

Inauguracja konkursu odbyła się 4 sierpnia, w 77. rocznicę tragicznej śmierci Baczyńskiego w czwartym dniu Powstania Warszawskiego. Zorganizowano ją w warszawskim Pałacu Blanka, czyli miejscu śmierci poety.

Konkurs polegać będzie na interpretacji twórczości Baczyńskiego za pomocą fotografii ilustrującej wybrany utwór poety. Zdjęcia mogą przedstawiać: portret, martwą naturę, mogą mieć formę reporterską, czy też bardziej swobodną. Można do tego celu wykorzystać np. telefon komórkowy lub aparat fotograficzny. Do udziału w konkursie zaproszeni są uczniowie 7 i 8 klas szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych. Finał konkursu zaplanowany jest na 22 stycznia 2022 roku – w 101. rocznicę jego urodzin.

W trakcie trwania konkursu przewidziano szereg wydarzeń towarzyszących – spotkania z literaturoznawcami i nauczycielami, czytanie poezji Baczyńskiego przez cenionych artystów i popularne gwiazdy, a także stworzenie serii podcastów i scenariuszy zajęć dydaktycznych do wykorzystania na lekcjach języka polskiego czy historii.

Krzysztof Kamil Baczyński zginął na posterunku, broniąc Pałacu Blanka. Zostawił po sobie bogaty dorobek – ponad 500 wierszy, poematy, opowiadania, grafiki. Rok 2021, w uznaniu dla twórczości tego wielkiego poety, został ogłoszony przez Sejm RP rokiem Baczyńskiego – mówiła Anna Krupka, wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu – W związku z tym powstały liczne inicjatywy, w tym konkurs „Baczyński bez filtra”, który jest w sposób szczególny kierowany do młodych ludzi. Krzysztof Kamil Baczyński należał do pokolenia, które w młodości musiało walczyć z okupantem.
Jak dodała Krupka, w jego twórczości smutek i tragizm przeplata się z charakterystycznymi dla młodych ludzi odczuciami piękna miłości i nadziei.

W trakcie spotkania wypowiadał się również prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, Wojciech Dąbrowski, który mówił o tym, że życiorys Baczyńskiego jest ilustracją losów pokolenia Kolumbów, których życie zostało ukształtowane przez nieunikniony dramat wojny.
Jest także dla nas zobowiązaniem do podtrzymywania pamięci o tym, że za niepodległość zapłaciliśmy ogromna cenę. Jak powiedział Stanisław Pigoń: „Należymy do narodu, którego losem jest strzelać do wroga z brylantów”. Dlatego chcemy, aby nowatorska forma konkursu przybliżyła młodym ludziom postać Baczyńskiego i pozwoliła lepiej zrozumieć wojenną historię Polski – mówił Dąbrowski.

W ramach konkursu, na Instagramie ruszył profil „Baczyński bez filtra”, na którym zarówno uczestnicy, jak i wszyscy chętni, mogą publikować, poza konkursem, zdjęcia oznaczone hasztagiem „#baczyńskibezfiltra”. Pojawią się one w specjalnej galerii.

Organizatorzy podkreślają, że konkurs ma nie tylko wyłonić zwycięzców, ale też stać się platformą dyskusji o doświadczeniach i problemach związanych z dorastaniem.

Mimo upływu 100 lat od urodzin poety, po bliższym poznaniu okazuje się, że Baczyński zmagał się z podobnymi problemami jak współczesna młodzież. Bał się przyszłości, czuł się samotny, nieszczęśliwie się zakochiwał, przeżywał kryzysy i dawał temu wyraz w swoich wierszach. Dlatego jestem pewien, że współcześni młodzi ludzie znajda wspólną nić łączącą ich z poetą – mówi Maciej Piwowarczuk, prezes Fundacji na rzecz Wielkich Historii.

Nagrody zostaną przyznane w dwóch kategoriach: uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Na laureatów czekają m.in. aparaty lustrzanki, vouchery na kurs fotograficzny, profesjonalne drony oraz bony na książki.

Szczegóły oraz regulamin konkursu można znaleźć na stronie https://baczynskibezfiltra.pl/

źródło informacji: baczynskibezfiltra.pl