Warszawscy gimnazjaliści najlepsi w PISA wśród europejskich metropolii

Młodzi warszawiacy od lat osiągają bardzo wysokie rezultaty w międzynarodowym badaniu PISA. W tym roku uczniowie warszawskich gimnazjów są najlepsi w Europie, a na świecie zajęli trzecie miejsce po Koreańczykach i Japończykach.

Badania PISA odbywają się co trzy lata i  jest to największy międzynarodowy program oceny umiejętności. Biorą w nim udział uczniowie z 72 krajów, a zadania jakie stawiane są przed uczniami mają za zadanie sprawdzić raczej ich myślenie niż wiedzę i umiejętność twórczego rozwiązywanie problemów zamiast powtarzania formułek z książki.

Dr Maciej Jakubowski, z Evidence Institute, obliczył wyniki ostatniego badania PISA dla Warszawy. Liczone były wyniki 15-latków z miast powyżej 1 mln mieszkańców, a więc z Polski jest to tylko Warszawa. Dla niektórych państw (jak Japonia, czy Niemcy) jest to średnia ze wszystkich miast powyżej 1 miliona. Wynik jest rewelacyjny, gdyż uczniowie z Warszawy są najlepsi wśród metropolii europejskich i zajmują 3 miejsce w świecie.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies

Zamknij