Protesty nauczycieli.

10 października, w całej Polsce odbędzie się protest nauczycieli. Związek Nauczycielstwa Polskiego wraz z koalicją „Nie dla chaosu w szkole” zapowiedzieli pikiety przed gmachami urzędów wojewódzkich. Pikiet będzie 17 (dwie w woj. zachodniopomorskim – w Szczecinie i Koszalinie).

W ten sposób Związek Nauczycielstwa Polskiego protestuje przeciw planowanej reformie edukacji, która spowoduje chaos i zwolnienia w oświacie. Wg ZNP, proponowana reforma ustroju szkolnego:

• ma charakter rewolucyjny: zburzy wszystkie struktury systemu tworzone przez wiele lat i w krótkim czasie dotknie wszystkich poziomów edukacyjnych;
  • będzie niezwykle kosztowna, a koszty te w głównej mierze poniosą jednostki samorządu terytorialnego;
  • stwarza więcej zagrożeń niż szans dla dobrej edukacji, a jej skutkiem będzie obniżenie poziomu jakości edukacji i zaprzepaszczenie wypracowanych przez szkoły osiągnięć;
  • spowoduje zwolnienia nauczycieli, dyrektorów i pracowników szkolnej administracji i obsługi, przede wszystkim z gimnazjów.

Sławomir Broniarz podkreśla, że poniedziałkowe protesty to wyłącznie strajk ostrzegawczy. Jeśli Anna Zalewska, minister edukacji narodowej, zignoruje je, nie jest wykluczone, że dojdzie do całkowitego strajku nauczycieli. Związek apeluje o wycofanie projektu ustawy likwidującej gimnazja oraz o rozpoczęcie dyskusji o rzeczywistych problemach szkoły. Zwiększenie nakładów na edukację. Zaprzestania przerzucania kolejnych oświatowych obowiązków na samorządy.