Wyniki sprawdzianu szóstoklasisty 2016

24 maja Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła ogólnopolskie wyniki sprawdzian szóstoklasisty 2016. Wyniki z języków obcych, a zwłaszcza z angielskiego są na pzyzwoitym poziomie – angielski  na 71%, francuski na 67%, rosyjski 63%, a niemiecki na 61%. Efekty z egzaminu sprawdzającego umiejętności humanistyczne – czyli 1. części egzaminu z języka polskiego tez są dobre, bo trzymają się na poziomie około 71%, jednak największym rozczarowaniem – ale nie można powiedzieć, że zaskoczeniem – jest matematyka. 54% na skali kraju to naprawdę niewiele.

Niestety, wyniki tegrorocznego sprawdzianu wskazują także na to, że wypadł on słabiej niż w zeszłym roku. W 2015 średni wynik z matematyki wyniósł 61%, a w tym roku zaledwie 54%. Gorzej wypadł też język polski – średnia obniżyła się o 2%. Aż o 9% niższy wynik uzyskali także uczniowie przystępujący do sprawdzianu z języka niemieckiego. Język francuski spadł z 74 na 67%, a rosyjski z 72 na 63%.

Dużo lepiej prezentują się wyniki dla woj. mazowieckiego i samej Warszawy. Uczniowie z Mazowsza napisali sprawdzian z języka polskiego średnio na 73.3%, a w Warszawie na 79.2%, Z matematyki też było znacznie lepiej, bo 58.4% w skali województwa i 69.1% w stolicy. Język angielski odpowiednio 75% i 85.3%.