Zawód? Korepetytor!

14 października, w Dzień Edukacji Narodowej, uczniowie podziękowali swoim ulubionym wychowawcom za trud nauczania. Jak wiele z tych słów uznania trafiło do korepetytorów? Zapewne niedużo. Chociaż to oni po ostatnim szkolnym dzwonku biorą na siebie ciężar kształcenia Polaków. Kim są i jak wygląda ich praca?

Z zestawienia przygotowanego przez serwis e-korepetycje.net na podstawie danych własnych portalu wynika, że statystyczny korepetytor jest młodą kobietą (aż 73% wszystkich nauczających po godzinach stanowią kobiety), w przedziale wiekowym od 18 do 34 lat.

Korepetytorzy są elastyczni, dostosowują się do planów swoich uczniów, dlatego poza ofertą zajęć w dni robocze, umożliwiają również spotkania w soboty i niedziele. Ponad połowa ofert korepetycji (57%) dotyczy nie tylko lekcji prowadzonych od poniedziałku do piątku, ale także w weekendy.

Najwięcej ofert zajęć przedstawiają korepetytorzy z województw mazowieckiego, śląskiego i małopolskiego. Przy czym uczniowie z województwa mazowieckiego mogą wybierać spośród największej liczby zajęć – z tego regionu pochodzi aż 24,21% wszystkich ogłoszeń korepetycji.

Prawie 19% ogłoszeń korepetytorów dotyczy zarówno możliwości udzielania lekcji przez Internet, jak i prowadzenia zajęć stacjonarnych w domu ucznia bądź u korepetytora. „Internet umożliwia przełamywanie barier odległości w nauczaniu oraz otwiera rynek edukacji na korepetytorów i uczniów pochodzących z małych miejscowości” – stwierdza Marcin Gryszko, właściciel serwisu e-korepetycje.net.

Jakich przedmiotów uczą korepetytorzy? Najczęściej oferują lekcje z: języka angielskiego, matematyki, chemii, języka niemieckiego, języka polskiego. Warto zwrócić uwagę, że w przedstawionym TOP 5 znajdują się przedmioty obowiązkowe na egzaminie dojrzałości (matematyka i język polski) oraz dwa języki obce również najczęściej wybierane przez polskich maturzystów.

„Korepetytorzy w dużej mierze oferują naukę popularnych przedmiotów szkolnych, ale są skłonni przeprowadzać także niszowe zajęcia. Na e-korepetycje.net można znaleźć nauczyciela, który objaśni nam tajniki tworzenia witraży, specyfikę języka paszto czy zasady ergonomii” – zauważa Marcin Gryszko.

Opinie wystawiane korepetytorom przez uczniów są w dużej mierze pozytywne. Średnia ocen przyznawana prowadzącym zajęcia wynosi 4,5 w pięciostopniowej skali, co wskazuje, że osoby decydujący się na udzielanie korepetycji są do tego bardzo dobrze przygotowane i cieszą się sympatią uczniów oraz ich rodziców.

Źródło: e-korepetycje.net

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies

Zamknij