Na czym polega egzamin

Nowy sprawdzian szóstoklasisty jest testem interdyscyplinarnym i ma badać umiejętności uczniów zarówno z języka polskiego z elemrntami historii, matematyki z elemntami przyrody, jak i języka obcego. Do wszystkich części egzaminu uczniowie przystępują jednego dnia.

Pierwsza część sprawdzianu szóstoklasistów to zadania z języka polskiego i matematyki, a uczniowie na uporanie się z nimi mają 80 minut. Zadania z języka polskiego i matematyki są zarówno zamknięte jak i otwarte. Część zadań opiera się na tekstach lub informacjach także z zakresu historii lub przyrody. Ważną i wysoko punktowaną częścią sprawdzianu będzie dłuższa wypowiedź pisemna na zadany temat.

Druga część sprawdzianu szóstoklasistów 2015 jest nowością, gdyż sprawdza wiedzę z języka obcego, czego wcześniej nie wymagano. Na tę część sprawdzianu przeznaczono 45 minut. Szóstoklasiści mogą wybrać tylko ten język, którego uczyli się w szkole. Obowiązują: angielski, francuski, hiszpański, rosyjski, niemiecki i włoski. Jeśli uczeń z powodów losowych nie przystąpi do sprawdzianu, może go pisać w innym, ustalonym przez CKE terminie.

Wyniki egzaminu są dla nauczycieli ze szkoły podstawowej przede wszystkim informacją, czy ich metody uczenia są dobre. Dla nauczycieli gimnazjalnych zaś to cenna wiedza o tym, jaki jest punkt startu ucznia, którego mają dalej kształcić. Egzamin ten nie ma żadnego wpływu na przyjęcie szóstoklasisty do rejonowego gimnazjum. Nieco inaczej sprawa wygląda, gdy wybiera się on do szkoły poza swoim rejonem zamieszkania lub też chce się uczyć w renomowanym gimnazjum niepublicznym. W takiej sytuacji wynik testu końcowego może być podczas rekrutacji brany pod uwagę.

Przed egzaminem warto poznać:

  • standardy wymagań i ich objaśnienie
  • przykładowe testy z OKE z poprzednich lat
  • „pewniaki” na egzaminie – czyli co było do tej pory
  • ponieważ konstrukcja sprawdzianu dla szóstoklasistów jest podobna do testu końcowego dla gimnazjalistów warto przeczytać także poradnik krok po kroku do egzaminu.

Sprawdź kursy przygotowawcze w Warszawie w Firmie Marka- www.marka.edu.pl

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies

Zamknij