Język niemiecki wcale nie jest taki trudny!

Deutsch ist nicht so schwer

Jak zostać poliglotą?
Znajomość języka angielskiego już dawno przestała być atutem – stała się wymogiem. Angielskim posługuje się około 400 milionów ludzi na całej kuli ziemskiej. Język Wyspiarzy opanował świat nauki, ale też coraz mocniej puka do naszych drzwi, przenikając do codziennej komunikacji. Wybierając kolejny język obcy, wybieramy najczęściej spośród francuskiego, hiszpańskiego i niemieckiego. Według wielu ludzi język kraju nad Sekwaną ma cudownej urody brzmienie i to właśnie ono zachęca do jego uczenia się. W dodatku we Francji pojawia się coraz więcej ofert pracy dla Polaków. Hiszpański jest drugim najpopularniejszym językiem na świecie. Umożliwia nam komfortowe zwiedzanie nie tylko większej części półwyspu iberyjskiego, ale też całości Ameryki Południowej i Środkowej. W dodatku jest on coraz bardziej powszechny w Stanach Zjednoczonych. Niestety hiszpańskiej gospodarce daleko jest do takiego poziomu, który zachęcałby do emigracji i dawał nadzieję na pracę. Zupełnie odmiennie prezentuje się sytuacja niemieckiego – nasi bogaci zachodni sąsiedzi niebawem otworzą dla nas swój rynek pracy, co da nam szanse na wysokie zarobki. Ponadto Niemcy zdecydowanie najchętniej odwiedzają nasz kraj. Niemiecki jest bardzo popularny w polskich szkołach, panuje jednak stereotyp, przez który jest on uważany za trudny i nieatrakcyjny język. Czy tak jest w rzeczywistości?

Ordnung muss sein!
Brzmienie niemieckiego można porównać do muzyki klasycznej – jest to na swój sposób piękne, lecz nie każdemu się spodoba. Najważniejsze jest walczenie z krzywdzącymi uprzedzeniami. Kolejnym z nich jest przeświadczenie o trudności tego języka. W rzeczywistości nie znajduje się on w czołowej piątce najtrudniejszych języków świata, za to polski, fiński, estoński, węgierski oraz chiński i japoński już tak. Niemiecki jest niezwykle schematyczny, nie ma w nim zbyt wielu wyjątków. Przy nauce gramatyki ostatnie, czego możemy się spodziewać, to jakiekolwiek nieścisłości – wszystko jest tu logiczne. Sposobem na pokonanie trudności takich, jak odmiana rodzajników, rodzaje rzeczowników i rozbudowana deklinacja jest po prostu intensywna nauka. Jeżeli mamy problem z wymową – wystarczy się z niemieckim osłuchać i nie bać się w nim wypowiadać. Oczywiście zdolność płynnego mówienia z poprawnym akcentem posiądziemy, jeżeli w ogóle, dopiero po kilku latach. Niezwykle pomocne będą też wyjazdy za zachodnią granicę.

Niemiecki w szkole
Pod względem popularności w europejskich szkołach język niemiecki znajduje się na trzecim miejscu. Niestety Polscy uczniowie nie pałają zbyt gorącymi uczuciami do tego języka. Jest to spowodowane właśnie powielaniem negatywnych stereotypów. Młodzi Polacy nie zawsze mają też okazję uczestniczyć w ciekawie prowadzonych zajęciach, które zachęciłyby ich do systematycznej nauki. Pomocą dla nich i dla uczących ich nauczycieli w stopniowym zmienianiu tego stanu rzeczy mogą być odpowiednie materiały dydaktyczne.
Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne posiadają bogatą ofertę podręczników do nauki języka niemieckiego skierowanych do szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Dla najmłodszych uczniów przygotowana jest seria „Punkt”, która kładzie duży nacisk na naukę
poprzez zabawę. Dla gimnazjalistów przeznaczone są cykle „aha! Neu Kurs” skierowane do tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z niemieckim, a także do bardziej zaawansowanych uczniów. Dla tych pierwszych równie atrakcyjną propozycją będzie nowoczesny cykl „Graffiti”. Licealiści mogą mieć okazję korzystać z cieszących się popularnością i uznaniem podręczników
„Alles Klar” o podstawowym i rozszerzonym zakresie kształcenia, a także nowoczesnej serii „Motive”, która jest dodatkowo wzbogacona atrakcyjną oprawą multimedialną. Przyszli maturzyści mogą spać spokojnie i nie martwić się o swoje wyniki – znakomite rezultaty zagwarantują „Fokus” i „Abitur” przygotowane specjalnie z myślą o nowej maturze.
Niemiecką autostradą do sukcesu
Wszyscy ci, którzy planują uczyć się drugiego języka obcego, a także uczniowie wybierający poszczególne klasy, powinni rozważyć naukę niemieckiego. Wbrew stereotypom nie jest to język trudny, a jego brzmienie wcale nie jest nieprzyjemne dla ucha. Znajomość tego języka będzie dodatkowym atutem na rynku pracy lub umożliwi nam wyjazd do naszych zachodnich sąsiadów, jednocześnie bardzo ułatwiając nam pobyt tam. Nauka niemieckiego może być też wspaniałą przygodą dla uczniów w każdym wieku. Warunkiem jest dobór odpowiednich pomocy naukowych,
które w połączeniu z indywidualnymi umiejętnościami nauczycieli zamienią nudne lekcje w prawdziwą przyjemność.

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies

Zamknij