Znamy zwycięzcę IX edycji Olimpiady Przedsiębiorczości

Zwycięzcą IX edycji Olimpiady został Michał Borek. Uczeń XXVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Warszawie po trzech etapach eliminacji okazał się najlepszy spośród ponad 23 tysięcy uczniów zgłoszonych do zawodów.

Zawody centralne odbyły się 10 kwietnia br. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Wzięło w nich udział 50 zawodników – najlepszych uczestników eliminacji okręgowych przeprowadzonych w marcu w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Poznaniu oraz we Wrocławiu. Finał Olimpiady wyłonił 25 laureatów spośród ponad 23 tysięcy licealistów zgłoszonych do eliminacji szkolnych, które miały miejsce w grudniu 2013 r.

Zwycięzca uzyskał 132 punkty ze 150 możliwych do zdobycia, osiągając 2 pkt. przewagi nad zawodnikiem, który zajął drugie miejsce − Pawłem Nicałem, uczeniem VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława IV w Warszawie. Wśród 5 najlepszych zawodników znaleźli się ponadto: Maciej Borucki z XXVII Liceum Ogólnokształcącego im. T. Czackiego w Warszawie, Aleksander Pawlak z III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni oraz Jakub Borgosz z V Liceum Ogólnokształcące w Bielsku-Białej.

-Wygrana mnie zaskoczyła ze względu na bardzo dużą konkurencję. Nie zdziwił mnie fakt, że prezentacja wyszła bardzo dobrze, ponieważ ten element ćwiczyłem najdłużej. Ale wynik był zaskoczeniem. Z roku na rok poziom jest coraz wyższy. To dobrze, bo znaczy to, że poziom edukacji rośnie wśród młodych ludzi. – powiedział szczęśliwy zwycięzca.

Eliminacje centralne składały się z dwóch etapów. Najpierw zawodnicy rozwiązywali test, który zawierał pytania otwarte wymagające wiedzy z zakresu ekonomii i zarządzania, a także znajomości zagadnień dotyczących hasła Olimpiady Przedsiębiorczości (w tej edycji brzmiało ono „Własna firma”) oraz dobrej orientacji w bieżących wydarzeniach ze świata gospodarki i biznesu. Dodatkowo zawodnicy mieli za zadanie napisać krótki esej na jeden z zaproponowanych przez organizatorów tematów. Następnie, w II etapie zawodów, 25 zawodników, którzy uzyskali w teście najwyższe wyniki, przedstawiało przed Komisją przygotowane uprzednio prezentacje i broniło ich.

Nauczyciele, którzy przyjechali wspierać swoich podopiecznych, mogli wziąć udział w zajęciach zatytułowanych „Design thinking w edukacji”, a także – wraz z uczniami – w warsztatach „Przedsiębiorczość a projektowanie”. Osobom uczestniczącym w tych wydarzeniach zaprezentowano nowe spojrzenie na zagadnienie prowadzenia własnej firmy, które może stać się cenna inspiracją zarówno dla uczniów, jak i dla nauczycieli przedsiębiorczości.

Dla laureatów i finalistów współorganizujące Olimpiadę uczelnie ekonomiczne przewidziały istotne ułatwienia w procesie kwalifikacyjnym na studia. Laureaci i ich opiekunowie merytoryczni otrzymają też bardzo atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane przez Partnerów Strategicznych Olimpiady, tj. Narodowy Bank Polski i Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Natomiast szkoły laureatów zostaną wyróżnione zestawami publikacji przygotowujących do kolejnej edycji zawodów.
Warto już dzisiaj zacząć przygotowania do kolejnej edycji. A jak robił to tegoroczny zwycięzca? Zapytaliśmy p. Michała Borka jaką ma radę dla przyszłych olimpijczyków.
– Proponuję uczyć się bardzo ogólnie, tzn. interesować się różnymi zagadnieniami, czytać wiadomości, gazety i zdobywać wiedzę na różnych konkursach i spotkaniach organizowanych dla młodych ludzi, bo to bardzo pomaga, bardziej niż czytanie książek. Po pierwszym roku, jak zainteresowałem się Olimpiadą, zacząłem się również interesować giełdą. Otworzyłem rachunek maklerski i zacząłem inwestować. Udział w Olimpiadzie pomógł mi z różnych perspektyw.
Materiały edukacyjne, w tym testy wraz z odpowiedziami i komentarzami, znajdują się na naszej stronie internetowej. Zachęcamy do korzystania z nich nie tylko w ramach przygotowań do rozgrywek Olimpiady Przedsiębiorczości.

Pełna lista laureatów dostępna jest na stronie: www.olimpiada.edu.pl
***

Olimpiada Przedsiębiorczości to ogólnopolski trzyetapowy konkurs dla uczniów szkół ponadgimanzjalnych, którego celem jest promocja przedsiębiorczości i wiedzy ekonomicznej wśród młodzieży. Program zawodów obejmuje zagadnienia z zakresu ekonomii, zarządzania, psychologii i praktyki biznesowej. Hasło przewodnie IX edycji brzmi „Własna firma”.

Wyniki Olimpiady już od 3 lat uwzględniane są w Ogólnopolskim Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych, przygotowywanym wspólnie przez „Rzeczpospolitą” i „Perspektywy”.

Olimpiada dofinansowana jest ze środków Partnerów Strategicznych – Narodowego Banku Polskiego i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności – oraz z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Olimpiadę wspierają m.in.: Wydawnictwo Difin, firma Plagiat.pl, Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości, Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne, Stowarzyszenie Nauczycieli Przedsiębiorczości i Edukacji Ekonomicznej oraz Studenckie Forum Business Centre Club. Patronami medialnymi są „Głos Nauczycielski”, Perspektywy.pl, NBPortal oraz Interklasa.

Więcej informacji można uzyskać, kontaktując się z Biurem Olimpiady Przedsiębiorczości (tel. 22 564 9725, biuro@olimpiada.edu.pl).

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies

Zamknij