Centrum Terapii Hypnos zaprasza na szkolenie.

Etiologia i profilaktyka zaburzeń lękowych.
Praca z dziećmi w wieku przedszkolnym i ich rodzinami.

Osoby prowadzące:
Aneta Maliszewska – pedagog, psychoterapeuta
Katarzyna Łukasik – psycholog, psychoterapeuta

Miejsce i czas trwania szkolenia:
Sobota 16 listopada 2013, w godzinach 9-17.
CT Hypnos, ul. Skrzetuskiego 2/2, Warszawa (metro Służew) lub w placówce zamawiającej szkolenie.

Odbiorcy i cel szkolenia:
Szkolenie przeznaczone jest dla nauczycieli, pedagogów, psychologów oraz innych osób pracujących z dziećmi w wieku przedszkolnym i ich rodzinami. Treść szkolenia skonstruowana jest tak, by było użyteczne dla osób niemających pełnego wykształcenia psychoterapeutycznego.
Pierwsze symptomy zagrożenia rozwojem zaburzeń lękowych można zaobserwować już na wczesnych etapach rozwoju dziecka. Badania naukowe wskazuję, że doświadczanie nadmiernego lęku i przejawianie bazujących na nim izolujących dziecko zachowań w dużej mierze uwarunkowane są genetycznie. Mimo to, uczenie się zachowań przystosowawczych jest możliwe i służyć może jako profilaktyka wystąpienia poważniejszych kłopotów w późniejszym życiu. Dlatego właśnie specjalistom pracującym w przedszkolach proponujemy pogłębienie wiedzy o rozwoju zaburzeń lękowych, bo to ich praca może mieć charakter profilaktyczny i zatrzymać rozwój problemu na wczesnym etapie.
Pogłębienie wiedzy z zakresu diagnozy dziecka i rodziny oraz pomoc w redukcji lęku może pomóc zrozumieć doświadczenie dziecka i rodziny i zachęcić do próbowania nowych, bardziej przystosowawczych zachowań.

Plan szkolenia:
1. Lęk przystosowawczy i lęk nadmierny. Etiologia zaburzeń lękowych.
2. Niesłużące prawidłowemu rozwojowi dziecka przejawy lęku u kilkuletnich dzieci.
3. Rozumienie zaburzeń lękowych w ujęciu psychologii poznawczo-behawioralnej, rozwojowej i systemowej.
4. Kontakt z rodziną. Pogłębienie rozumienia funkcjonowania rodziny z problemem nadmiernego lęku i ćwiczenie kontaktu z rodzicami /opiekunami dziecka.
5. Prezentacja schematu całościowej strategii pracy z wybranym dzieckiem i jego rodziną z problemem nadmiernego lęku.

Koszt szkolenia:
170 PLN od osoby (grupa 10-12 osób)

Organizator:

Centrum Terapii Hypnos, ul. Skrzetuskiego 2/2, 02-726 Warszawa