Kto przeprowadzi olimpiady przedmiotowe i tematyczne w latach 2013 – 2016?

Instytut Badań Literackich otrzyma dofinansowanie na organizację Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Polskie Towarzystwo Geograficzne wygrało konkurs na organizację Olimpiady Geograficznej, a Uniwersytet Warszawski – Olimpiady Języka Rosyjskiego. MEN rozstrzygnęło konkurs na organizację olimpiad przedmiotowych i tematycznych w latach 2013/2014, 2014/2015 i 2015/2016.

Wykaz podmiotów, których oferty zostały uznane za najlepsze i które otrzymają dofinansowanie (z konkretnymi kwotami), można znaleźć TUTAJ. I tak na przykład IBL przyznano ponad 1,6 mln zł, Polskiemu Towarzystwu Przyrodników (Olimpiada Biologiczna) – 1,1 mln zł, a Polskiemu Towarzystwu Filozoficznemu (Olimpiada Filozoficzna) – 810 tys. zł.

Z kolei wykaz podmiotów, którym nie przyznano dofinansownia dostępny jest TUTAJ. Na tej liście są na przykład: Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który aplikował o dofinansowanie Misyjnej Olimpiady Znajomości Afryki, Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku – w sprawie Olimpiady Losy Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego, czy PCK (Ogólnopolska Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia).

Dotacje na organizowanie olimpiad są od kilku lat przyznawane w trybie konkursu ofert. Budzi to kontrowersje i zdaniem krytyków, nie służy ciągłości tych olimpiad. Według zwolenników tego rozwiązania, konkursy sprawiają, że dofinansowanie trafia do podmiotów, które mogą się wykazać najlepszym przygotowaniem do organizacji takiego przedsięwzięcia. Innym jeszcze problemem jest wysokość dofinansowania, które – zdaniem części organizatorów olimpiad – z trudem wystarcza, jeśli wystarcza, na opłacenie podstawowych kosztów.

O obecnej sytuacji ruchu olimpiad przedmiotówych pisaliśmy w artykule „Kręta droga na Parnas” (GN nr 10 z 6 marca br.).

Źródło: Głos nauczycielski

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies

Zamknij