Zmiany na maturze od 2015 roku

Uczniowie pierwszych klas liceów – szykujcie się na zmiany. Za dwa lata napiszecie inną maturę niż wasi starsi koledzy. Nowa podstawa programowa w 2015 roku dotrze do klasy maturalnej.

Podstawowa zmiana, to obowiązek zdawania co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego. Minister edukacji Krystyna Szumilas powiedziała, że to był postulat uczelni. W obecnym systemie co trzeci maturzysta podchodzi tylko do obowiązkowych egzaminów na poziomie podstawowym.

Od 2015 roku wszystkie przedmioty dodatkowe będą musiały być zdawane na poziomie rozszerzonym, ale za to nie będzie tam progu zdawalności. W przypadku przedmiotów obowiązkowych, czyli języka polskiego, matematyki i języka obcego ten próg wynosi 30 procent.

Jednocześnie z listy przedmiotów dodatkowych znika „Wiedza o tańcu”, ponieważ nie ma podstawy programowej na poziomie rozszerzonym dla tego przedmiotu.

Druga ważna zmiana to nowa formuła egzaminu ustnego z języka polskiego. W obecnym systemie uczeń miał wcześniej przygotować prezentację, którą prezentował przed komisją szkolną. To mogło wywoływać podejrzenie, że praca nie była przygotowywana osobiście przez ucznia. Od 2015 roku uczeń będzie losować pytania, które przygotuje Centralna Komisja Egzaminacyjna. Będzie mieć 10 minut na wypowiedź oraz 5 minut na rozmowę z egzaminatorami.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies

Zamknij