Internetowy Teatr TVP

Spektaklem „Czarnoksiężnik z krainy OZ” Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie Telewizja Polska zainaugurowała w poniedziałek projekt „Internetowy Teatr TVP dla szkół”. Przedstawienie oglądało na żywo przez internet kilkanaście tysięcy uczniów z ponad 100 szkół podstawowych w całej Polsce. Spektakl mogły zobaczyć przede wszystkim dzieci z małych miejscowości, skąd do Krakowa czy w ogóle teatru jest daleko.

Ruszył pierwszy w Polsce „Internetowy Teatr TVP dla szkół”. Po raz pierwszy przez internet, w sposób kodowany, uczniowie mogli obejrzeć spektakl teatralny na żywo. Tym razem była to transmisja z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie „Czarnoksiężnika z Krainy Oz” w reżyserii Jarosława Kiliana z muzyką Grzegorza Turnaua.

Spektakl jest znakomity – efekty specjalne, wysmakowana scenografia Juliii Skrzyneckiej, i oczywiście wspaniałe kreacje aktorskie. „Czarnoksiężnik z krainy Oz” to opowieść o perypetiach Dorotki i jej niezwykłych przyjaciół: stracha na wróble, drwala i lwa.

Na granym od ponad półtora roku spektaklu jest zawsze nadkomplet. W Teatrze im. Juliusza Słowackiego obejrzało go do tej pory kilkadziesiąt tysięcy widzów. Teraz dołączyło do nich kilkanaście tysięcy uczniów. Adaptację „Czarnoksiężnika z krainy Oz” mogły zobaczyć przede wszystkim dzieci z małych miejscowości, skąd do Krakowa czy w ogóle teatru jest daleko.

Szkoły, które wzięły udział w przedsięwzięciu, zostały wytypowane przez oddziały terenowe TVP. Warunkiem była ich lokalizacja – małe miejscowości, oraz dostęp do szerokopasmowego internetu.

„Internetowy Teatr TVP dla szkół” to kolejna inicjatywa Telewizji Polskiej, której ideą jest tworzenie jak najszerszego dostępu do wydarzeń kulturalnych. Dzięki przychylności dyrektora Teatru im. J. Słowackiego – Krzysztofa Orzechowskiego i całego zespołu twórców, co najmniej kilkanaście tysięcy uczniów z miejscowości często znacznie oddalonych od placówek teatralnych, ma szansę obejrzenia na żywo słynnego spektaklu.

Telewizja Polska traktuje to przedsięwzięcie nie tylko jako wzbogacenie i urozmaicenie szkolnych zajęć, ale także jako ważny element edukacji artystycznej i sposób na tworzenie nawyku korzystania z życia kulturalnego. Internetowy Teatr TVP dla szkół doskonale wpisuje się w misyjną działalność TVP i jest kontynuacją emisji spektakli teatralnych na żywo na antenie TVP 1.

Źródło: tvp.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies

Zamknij