Olimpiada Solidarności

Trwa nabór do konkursu „Olimpiada Solidarności” dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Ma ona upowszechnić wiedzę o dwóch dekadach historii Polski, okresu 1970-1990. Nagrodami są indeksy Uniwersytetu Gdańskiego.

15 września rozpoczęła się rejestracja szkół ponadgimnazjalnych do konkursu „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii”. Konkurs ma charakter ogólnopolski i adresowany jest do uczniów klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych. Jak wziąć w nim udział?

Pierwszy krok należy do nauczyciela, który na stronie konkursu (www.olimpiadasolidarnosci.pl) musi wypełnić formularz rejestracyjny (uczniowie nie mogą zgłaszać się indywidualnie). Rejestracja trwa do 31 października, a nauczyciel, który wypełni formularz będzie potem koordynować przebieg etapu szkolnego Olimpiady.

W etapie szkolnym uczniowie będą rywalizować ze sobą indywidualnie, rozwiązując test wielokrotnego wyboru, składającego się z pytań zamkniętych o różnym stopniu trudności. Rozwiązywanie testu rozpocznie się 27 listopada o godz. 9 we wszystkich szkołach, które zgłoszą się do udziału w konkursie. Do następnego etapu przejdzie dwoje uczniów z danej szkoły, którzy uzyskają największą liczbę punktów. Jeśli więcej uczniów uzyska taką samą liczbę punktów, awansują oni wszyscy.

Etap wojewódzki również będzie polegał na rozwiązaniu testu. Po trzy osoby, które zdobędą najwyższą liczbę punktów, awansują do trzeciego, ogólnopolskiego etapu. Nad regulaminowym przebiegiem etapu wojewódzkiego czuwać ma trzyosobowa komisja konkursowa, w której skład wejdą trzej przedstawiciele wojewódzkich partnerów olimpiady. Termin etapu wojewódzkiego zostanie ogłoszony do 31 stycznia 2013 roku.

Do trzech najlepszych uczniów z danego województwa dołączy na tym etapie tzw. kapitan honorowy drużyny. Będzie to osoba publiczna, urodzona w województwie – aktor, piosenkarz, dziennikarz, świadek historii, sportowiec etc. Osoba ta nie będzie członkiem drużyny, ale ma ją dopingować w etapie finałowym. Między etapem wojewódzkim a ogólnopolskim 16 trzyosobowych drużyn z każdego województwa przyjedzie do Gdańska na dwudniową wizytę studyjną. Jej cel: poznanie miejsc związanych z historią „Solidarności”, a także integracja członków poszczególnych drużyn wojewódzkich.

Finał konkursu odbędzie się 4 czerwca 2013 roku w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. Każda z drużyn będzie musiała przedstawić multimedialną prezentację, którą przygotuje wcześniej, a jury konkursu później ma jeszcze zadawać drużynie pytania.

Drużyna, która wygra olimpiadę otrzyma atrakcyjne nagrody – promesę indeksu na Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego na kierunkach: dziennikarstwo i komunikacja społeczna, politologia oraz socjologia. Dodatkowo zwycięska trójka otrzyma miesięczny, płatny staż w czasie wakacji w jednej z instytucji państwowych.

Drużyny, które zajmą drugie i trzecie miejsce, otrzymają nagrody rzeczowe i książkowe.

Pomysłodawcą i organizatorem Olimpiady jest Fundacja Centrum Solidarności z Gdańska, ale w projekcie uczestniczy szereg instytucji. Patronat nad przedsięwzięciem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Swoje poparcie dla projektu wyraził również Lech Wałęsa, który przyjął rolę honorowego patrona konkursu. Współorganizatorem konkursu jest Fundacja Centrum im. prof. Bronisława Geremka, a partnerami Instytut Pamięci Narodowej , NSZZ „Solidarność” oraz Uniwersytet Gdański.

Źródło: Gazeta Wyborcza

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies

Zamknij