Podręczny zbiór informacji dla maturzystów:

Matura 2005 roku przejdzie niewątpliwie do historii jako pierwszy egzamin dojrzałości pisany w tej samej wersji przez wszystkich uczniów liceów ogólnokształcących i profilowanych w całej Polsce.

To także ostatni etap reformy polskiej szkoły, w której edukacja zaczyna się w sześcioletniej szkole podstawowej, kolejnym etapem jest trzyletnie gimnazjum, a potem trzyletnie liceum lub czteroletnie technikum. Każdy z tych trzech etapów kształcenia będzie się odtąd kończył tzw. egzaminem zewnętrznym przygotowanym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, a sprawdzanym przez egzaminatorów Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych.

Czas pokaże jakie będą mankamenty nowego systemu organizacji oświaty w Polsce oraz sprawdzania wiedzy uczniów według nowych zasad, natomiast można powiedzieć o pewnych nadziejach wiązanych z tymi zmianami.