Jak dobrze wybrać gimnazjum lub liceum w Warszawie…

Witam wszystkich tych, których czeka wkrótce trudna decyzja związana z wyborem nowej szkoły-gimnazjum lub liceum. Planuję tutaj dzielić sie z wami tym, co wiem ja i moi koledzy i koleżanki na temat systemu rekrutacji do szkół, ich poziomu nauczania i specyfiki. Będę pisał przede wszystkim o szkołach warszawskich, bo je znam najlepiej, ale nie wykluczam rozmowy także o szkołach w innych miastach.

Chciałbym przedstawić na początek licea na Pradze Południe w Warszawie. Skupię się na ich ocenie przede wszystkin pod kątem ich skuteczności w przygotowaniach do egzaminów maturalnych. Korzystałem z naszej Porównywarki wyników egzaminów w Warszwie oraz z tzw. EWD, czyli wskażnika Edukacyjnej Wartości Dodanej.

Na Pradze Południe w Warszawie macie do wyboru 11 liceów. Można je podzielić na trzy grupy, używając oficjalnej terminologii autorów EWD tzn.na szkoły sukcesu, szkoły neutralne i szkoły wymagające pomocy.

Do pierwszej grupy możemy zaliczyć w kolejności wyników- LO im. Powstańców Warszawy, LO im. Adama Mickiewicza, LO im. Bolesława Prusa, LO im. Zbigniewa Herberta, LO im. Stanisława Wyspiańskiego. Wszystkie te szkoły mają wyniki z egzaminów maturalnych powyżej średniej krajowej ale także powyżej średniej warszawskiej dla tych egzaminów.

Do drugiej grupy szkół neutralnych, czyli z przeciętnymi wynikami, bardzo blisko średniej krajowej zaliczyłbym LO im. Curie-Skłodowskiej.

Trzecią grupę stanowiłyby szkoły o słabych wynikach, nazywane „szkołami wymagającymi pomocy”. W rozumieniu tej terminologii szkoła ma trochę problem sama z sobą i powinna zmienić sposób pracy z uczniami i swoją organizację. W tej grupie będą kolejno LO. im. Jasińskiego. LO. im.Leopolda Okulickiego, LO. Agnieszki Osieckiej, LO. im. Olimpijczyków i liceum o najsłabszych wynikach maturalnych na Pradze Południe im. Stefana Kisielewskiego.

Bez wątpienia osobom ambitnym, które lubią się uczyć poleciłbym LO na Zbaraskiej. Szkoła przyjazna, z dobrą kadrą. LO Mickiewicza z kolei, to nie zła szkoła ale trochę kostyczna, w starym stylu.Co do LO im Herberta zdania są mocno podzielone. Od nowego roku szkoła zmieni lokalizację na zdecydowanie gorszą. Zamiast Gocławia, Przyczółek Grochowski. Podobnie podzielone opinie są wśród uczniów, na temat LO. im. Prusa na Saskiej Kępie. To duża szkoła ze wszystkimi problemami takich placówek. W każdym razie od dwóch, trzech lat szkoła ma gorszy okres w swojej historii. To tyle na początek. Następnym razem zajmę się liceami na Mokotowie.

Marek Urban

 

 

Szkoły podstawowe w Wawrze – nowe zasady przyjęć

Rodzice mogą teraz zapisać swoje dziecko do pierwszej klasy szkoły podstawowej nie tylko w swoim rejonie, ale także w dowolnie wybranej podstawówce w Warszawie. Ma im w tym pomóc rekrutacja przez Internet..

Prezentacja szkół

Na terenie gminy Wawer znajduje się obecnie 19 szkół podstawowych: 11 publicznych (uczy się w nich 3 tys. 553 uczniów) i 8 niepublicznych (1 tys. 373 uczniów). Są tu też dwie podstawówki dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych – jedna mieści się w Centrum Zdrowia Dziecka, a druga przy Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii.

W ofercie szkół publicznych rodzice mają do wyboru oprócz klas ogólnych także integracyjne i sportowe. Dwie szkoły podstawowe, SP nr 138 w Międzylesiu i SP nr 216 w Miedzeszynie mają w sumie 14 klas integracyjnych. Z kolei SP nr 76 w Falenicy i SP nr 204 w Radości mogą zaproponować naukę w 4 klasach sportowych z rozszerzoną liczbą zajęć lekkoatletyki i gier zespołowych.

Wśród niepublicznych szkół podstawowych są trzy katolickie – Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Sternik przy ul. Pożarskiego w Międzylesiu, Katolicka Szkoła Podstawowa przy ul. Garncarskiej w Miedzeszynie oraz Szkoła Podstawowa Sióstr Felicjanek przy ul. Azaliowej w Marysinie Wawerskim. Dwie spośród szkół niepublicznych są świeżej daty – chodzi tu o Szkołę Podstawową Stowarzyszenia Edukacji „Vizja” przy ul. Patriotów oraz Szkołę Podstawową im. Cieszkowskiego przy ul. Króla Maciusia.

Wyniki egzaminów

Na koniec nauki w szkole podstawowej uczniowie piszą jeden sprawdzian obejmujący różne zagadnienia z całego programu nauczania. Można tu zdobyć maksymalnie 40 punktów.

Wśród 11 szkół publicznych mieszczących się na terenie gminy Wawer należy wyróżnić cztery podstawówki, w których uczniowie przez kilka kolejnych lat (od 2009 do 2012 roku) osiągali wyniki sporo wyższe niż średnia warszawska. Są to SP nr 218 przy ul. Kajki w Aninie, SP nr 124 przy ul. Bartoszyckiej w Falenicy, SP nr 128 przy ul. Kadetów oraz SP nr 204 przy ul. Bajkowej w Radości. Dwie inne szkoły miały wyniki tylko trochę gorsze od osiąganych w wymienionych szkołach, tj. SP nr 140 przy ul. Wilgi w Radości oraz SP nr 86 przy ul. Korynckiej na Sadulu.

Rodzice, którzy już od pierwszych lat nauki chcą zainwestować w edukację swego dziecka, mają w naszej gminie duży wybór. Jest tu ciekawa oferta niepublicznych szkół podstawowych, ale trzy z nich zwracają szczególną uwagę dzięki bardzo dobrym wynikom osiąganym przez ich uczniów na sprawdzianie szóstoklasisty. W ubiegłym roku uczniowie Prywatnej Szkoły Podstawowej nr 92 przy ul. Patriotów zdobyli średnio 33,70 punktów (na 40 możliwych), w Szkole Sióstr Felicjanek przy ul. Azaliowej było to 31,18 pkt., a w Szkole Podstawowej Stowarzyszenia „Sternik” przy ul. Pożarskiego – 31,17 pkt. Dla porównania – średni wynik ze sprawdzianu szóstoklasisty osiągnięty w 2012 roku w Warszawie to 27,22 pkt.

Rekrutacja

W roku szkolnym 2013/2014 rekrutacja do klas pierwszych szkół podstawowych w Warszawie odbywa się przez Internet. Na stronie internetowej Biura Edukacji w Warszawie www.edukacja.warszawa.pl będzie można wypełnić formularz zgłoszeniowy dziecka. Z listy warszawskich szkół podstawowych rodzice wybierają dowolną liczbę szkół, którymi są zainteresowani. Szkoła wskazana w tym wyborze jako pierwsza i nazwana „szkołą pierwszego wyboru” jest najważniejsza. Rodzice tam właśnie powinni dostarczyć wydrukowany, wypełniony i podpisany przez siebie formularz zgłoszeniowy swojego dziecka. Jeżeli ktoś nie korzysta z Internetu i komputera, wszystkich tych formalności może dopełnić w sekretariacie „szkoły pierwszego wyboru”.

Zgodnie z przyjętymi dla całej Warszawy kryteriami naboru, każde dziecko w trakcie rekrutacji otrzymuje punkty. Najwięcej, bo aż 800 pkt. wówczas, gdy dana szkoła znajduje się w rejonie zamieszkania dziecka, przyjęto bowiem zasadę, że dziecko zawsze ma zagwarantowane miejsce w szkole podstawowej w swoim rejonie (obwodzie). Nauka w takiej szkole jest prawem, ale nie jest obowiązkiem ucznia i jego rodzice mogą mu wybrać inną szkołę w mieście. Jeżeli dziecko tylko mieszka w rejonie wybranej szkoły, ale nie jest tam zameldowane, to by rodzice mogli skorzystać z preferencyjnych zasad, powinni poinformować o tym dyrektora szkoły jeszcze przed złożeniem formularza zgłoszeniowego dziecka. Rekrutacja on-line rusza 7 marca. Do 21 marca rodzice będą mogli wypełnić formularz i dokonać wyboru szkół. Wstępna decyzja o przyjęciu dziecka do szkoły pojawi się w systemie 25 kwietnia, a ostateczna do 9 maja.

I na koniec jeszcze jedna bardzo ważna informacja – proszę nie zapomnieć o odwiedzeniu szkoły, o której Państwo myślicie. Dobrą do tego okazją są organizowane przez szkoły dni otwarte. To niepowtarzalna okazja, aby od środka przyjrzeć się szkole, w której nasze dziecko spędzi kawał swojego dzieciństwa.

Marek Urban

Redaktor portalu www. egzaminy.edu.pl

Normal 0 21 MicrosoftInternetExplorer4

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies

Zamknij