Poradnik – Ostatni rok w gimnazjum

Wrzesień

Skończyły się wakacje i zaczął ostatni rok szkolny w gimnazjum, wkrótce będziesz zdawać jeden z ważniejszych egzaminów w życiu. Od jego wyniku zależy między innymi to, czy trafisz w przyszłości do dobrej szkoły średniej, z ciekawym programem.Ten rok szkolny będzie wyjątkowy i z tej przyczyny, że egzamin gimnazjalny w 2012 roku zostanie przeprowadzony w nowej formule.

Najważniejsze zmiany to:

 • uwzględnienie w rekrutacji do szkół średnich wyników z trzech części egzaminu gimnazjalnego, tzn. bloku humanistycznego, bloku matematyczno – przyrodniczego i języka obcego.
 • podział egzaminu z bloku humanistycznego na dwa odrębne zakresy – egzamin z języka polskiego oraz historii i wos.
 • podział egzaminu z bloku matematyczno – przyrodniczego na dwa odrębne zakresy – egzamin z matematyki oraz egzamin z przedmiotów przyrodniczych: fizyka, biologia, chemia, geografia.
 • dwa poziomy trudności egzaminu z języka obcego – podstawowy i rozszerzony.
 • duża różnorodność typów pytań zarówno otwartych, jak i zamkniętych. Więcej informacji znajdziesz na

Egzamin gimnazjalny w swojej obecnej formie i treści upodobnił się do egzaminu maturalnego, co w praktyce oznacza, że jego poziom trudności jest wyższy. Ma to być bowiem sprawdzian nie tylko umiejętności ucznia, jak to było poprzednio, ale i konkretnej wiedzy. We wrześniu trzeba już mieć konkretny pomysł, jak się przygotować do tego ważnego egzaminu. Oczywiście wiele zależy tutaj od nauczycieli w szkole. Czy znajdą czas i możliwości, aby rozwiązać co najmniej 10 przykładowych testów, przećwiczyć nowe typy zadań.

Jeżeli masz uzasadnione wątpliwości rozejrzyj się za pomocą korepetytora lub zapisz się na kurs .Oczywiście są to dodatkowe koszty ale obecnie na rynku usług edukacyjnych jest tak ogromna konkurencja, że na pewno znajdziesz coś na swoją kieszeń.

Październik/Listopad

Znane są już terminy olimpiad przedmiotowych i konkursów, w których zdobyte laury można przeliczyć na punkty egzaminacyjne.

Najprawdopodobniej w listopadzie napiszesz egzamin próbny zaproponowany przez CKE. To przedsmak tego, co czeka Cię na prawdziwym egzaminie.

Grudzień

Pachnie już świętami Bożego Narodzenia. Coraz większy ruch w sklepach i księgarniach. Jeżeli tam zajrzysz w poszukiwaniu prezentów dla najbliższych, zwróć uwagę, czy nie ukazały się już Informatory o szkołach ponadgimnazjalnych. Znajdziesz tam podstawowe dane teleadresowe o szkołach oraz szczegóły ich oferty edukacyjnej, a także terminy spotkań informacyjnych dla kandydatów i ich rodziców.

Styczeń

Czas najwyższy, aby zacząć zastanawiać się nad wyborem szkoły średniej. Aby zrobić to świadomie, należy przede wszystkim zebrać jak najwięcej informacji o szkołach ponadgimnazjalnych znajdujących się w twojej okolicy. W mniejszych miejscowościach nie ma z tym problemu bo też i wybór jest ograniczony do kilku szkół. W dużych miastach, a zwłaszcza w stolicy, gdzie gimnazjalistę kusi swoją ofertą 120 szkół średnich, nie jest to takie proste.

Gdzie szukać informacji:

 

 • Pytaj w pierwszej kolejności rodzinę, znajomych, starszych kolegów i koleżanki o to, co wiedzą, a przynajmniej co słyszeli dobrego lub złego o danej szkole.
 • Koniecznie wybierz się z rodzicami na spotkania informacyjne w różnych szkołach.
 • Jeżeli mieszkasz w dużym mieście, to często w lutym i marcu odbywają się tam targi edukacyjne, na których swoje stoiska mają różne szkoły. Można nie tylko otrzymać ulotki i foldery reklamowe, ale także dopytać o szczegóły.
 • Skorzystaj z naszej ogólnopolskiej bazy szkół średnich i sprawdź czy szkoła posiada własną stronę internetową.
 • Sprawdź co piszą o swoich szkołach licealiści – uczestnicy kursów przygotowawczych Firmy Edukacyjnej "Marka" w dziale Opinie o szkołach
 • Zapytaj o szkołę na forum dyskusyjnym. Może ktoś udzieli Ci cennych informacji na jej temat.

Co jest ważne przy wyborze szkoły średniej:

 • Nawet w świetnej szkole można trafić na kiepskich nauczycieli. Ta obserwacja sprawdza się też w drugą stronę, w szkole niżej notowanej mogą pracować wybitni nauczyciele i pedagodzy.
 • Najlepsza jest ta szkoła, która znajduje się jak najbliżej domu, co oczywiście należy rozumieć nie wprost, ale jako ogólną zasadę, aby minimalizować stratę czasu przeznaczonego na dojazdy, zwłaszcza w dużych miastach.
 • Jeżeli ktoś nie ma w wieku 16 lat bardzo sprecyzowanych zainteresowań i planów na przyszłość, a dotyczy to większości gimnazjalistów, to powinien wybrać liceum ogólnokształcące. Tutaj poziom nauczania jest z reguły wyższy niż w liceach profilowanych czy też technikach. Szkoły te z zasady mają dać uczniowi solidną interdyscyplinarną wiedzę potrzebną do kontynuowania nauki na różnych kierunkach studiów.
 • Należy unikać dużych szkół, z dużą liczbą klas. Wiadomo, że przeciążony okręt jest trudno sterowalny, w takiej szkole łatwiej się też zagnieżdżą patologie jak narkomania czy przemoc wobec słabszych.
 • Ostatnia uwaga – jak najwięcej pytać i porównywać informacje z różnych źródeł – od znajomych, z internetu, informatorów, dni otwartych w szkołach.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji należałoby przeprowadzić wstępną symulację punktów, na które możesz liczyć po uwzględnieniu osiągnięć szkolnych i spodziewanego wyniku egzaminu, (tutaj może pomóc nasz kalkulator punktów).

Dalsze kroki to wizyta w szkole podczas dni otwartych i zapytanie dyrekcji o to, ile w poprzednich latach należało mieć punktów aby stać się uczniem tej szkoły. Zastanawiające jest, że większość dyrektorów liceów niechętnie udziela takich informacji przy innych okazjach. Brakuje bowiem takich danych zarówno w informatorach, jak i na stronach internetowych szkół. Oczywiście dyrektorzy mogą się bronić twierdząc, że rekrutacja w każdym roku wygląda inaczej, ale takie dane, z ostatnich dwóch-trzech lat mogłyby wskazywać na pewną prawidłowość.

 

Od 2006 roku egzamin maturalny jest zarazem egzaminem wstępnym na studia. Tylko nieliczne wydziały uzyskały zgodę MEN na przeprowadzenie dodatkowych egzaminów predyspozycyjnych. Uczelnie biorą przede wszystkim wyniki matury rozszerzonej ze wskazanych przez siebie przedmiotów. Stąd, te osoby, które marzą o tym, aby stać się w przyszłości prawnikami czy też dziennikarzami powinny wiedzieć jak ich przyszła szkoła przygotowuje do matury rozszerzonej z historii i WOS-u, a gimnazjaliści o ambicjach zawodowych związanych z medycyną czy farmacją winni od razu szukać takiego liceum, gdzie jest wysoki poziom biologii i chemii. Na naszym portalu znajdziecie takie zestawienie dla szkół warszawskich (patrz: tutaj link do ranking liceów )

Luty

Minęły ferie zimowe. Przed Tobą ostatnie już miesiące nauki w gimnazjum. Ten drugi semestr będzie bardzo krótki, ponieważ w 2007 roku przesunięto termin egzaminu końcowego z początku maja na koniec kwietnia, ale rok szkolny zakończy się tradycyjnie w czerwcu. Ostatnie tygodnie po egzaminie będą w szkole dużo spokojniejsze, bez poprzedniego pośpiechu i nerwowości. Luty to już naprawdę ostatni moment na powtórkę materiału samodzielnie lub przy wsparciu nauczyciela na korepetycjach lub podczas kursu.

Marzec

Pierwszy dzień wiosny – świat budzi się do życia! Na chwilę można zapomnieć o nauce, bo w szkole i poza nią królują przebierańcy i "wagarowicze". Czeka Cię też trochę luzu i słodkiego obżarstwa w czasie świąt wielkanocnych, ale to krótkie chwile wytchnienia. Egzamin tuż, tuż.

Kluczem do sukcesu podczas egzaminu w części humanistycznej jest umiejętność czytania ze zrozumieniem oraz tworzenie własnego tekstu. Z raportu CKE po poprzednich egzaminach wynika, że ta część egzaminu wychodzi gimnazjalistom najgorzej niezależnie z jakiego regionu Polski pochodzą (patrz. Raport końcowy CKE)

W części matematyczno-przyrodniczej najwięcej kłopotu sprawiają zadania problemowe, w których trzeba w praktyce zastosować wzory i swoją wiedzę.

Warto ostatnie tygodnie wykorzystać na to, aby dokładnie przyjrzeć się testom. Możesz oczywiście kupić stosowny zbiór testów, ale zwracam uwagę na coraz bogatszą ofertę testów on-line w internecie.

Kwiecień

Ważne wskazówki:

 • Pamiętaj, że warunkiem ukończenia szkoły gimnazjalnej jest przystąpienie do egzaminu. Nawet jeżeli ktoś otrzyma 0 pkt. egzamin uważa się za zaliczony. Inna sprawa czy znajdzie się szkoła średnia, która później będzie chciała przyjąć ucznia z takim wynikiem. Gdyby gimnazjalista nie pojawił się na egzaminie, będzie zmuszony powtarzać trzecią klasę. Jeżeli jednak ta nieobecność jest usprawiedliwiona chorobą lub zdarzeniem losowym, wtedy będzie on mógł skorzystać z drugiego terminu w połowie czerwca.
 • W 2004 roku po raz pierwszy komisje egzaminacyjne przygotowały przykrą niespodziankę dla uczniów korzystających z podpowiedzi i ściąg. Otóż rozdano zdającym trzy wersje testów z identycznymi poleceniami, ale w pytaniach zamkniętych w każdej wersji zamieniono kolejność odpowiedzi – np. w pierwszej dobra odpowiedź kryła się pod "a", w drugiej pod "b", w trzeciej pod "c". Komisje egzaminacyjne już teraz zapowiedziały, że tak samo będzie także w następnych latach.
 • Pamiętaj, że wynik podany przez OKE jest ostateczny, ale możesz zgłosić swoje uwagi co do sposobu jego przeprowadzenia w ciągu dwóch dni. Musisz wtedy wskazać konkretne uchybienia proceduralne.
 • Naprawdę nie warto ściągać. Komisja ma obowiązek wyprosić takiego ucznia z sali.
 • Jeżeli przed egzaminem nastąpi tzw. „przeciek” tematów na egzaminie egzamin będzie powtórzony.
 • Nie ucz się do ostatniej chwili przed godziną "0" , wyśpij się i myśl pozytywnie – będzie dobrze.

Powodzenia!

Opracował Marek Urban

Sprawdź kursy przygotowawcze w Warszawie w Firmie Marka – www.marka.edu.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies

Zamknij