Wstępne wyniki egzaminu gimnazjalnego 2011

CKE opublikowała wstępne wyniki egzaminu – jest dużo gorzej niż w poprzednich latach. Dlaczego?
W ubiegłym roku, ówcześni trzecioklasiści zdobywali z części humanistycznej przeciętnie 30,34 pkt., tegoroczni 25,31 pkt. Część matematyczno-przyrodnicza również wypadła słabiej, jednak różnice w średnich wynikach są minimalne: 2010 r. – 23,90 pkt., 2011 r. – 23,63 pkt.

Dla porównania podajemy średnie wyniki egzaminu gimnazjalnego z obu bloków z ostatnich 4 lat.

2011 – 48,9 pkt.
2010 – 54,2 pkt.
2009 – 57,7 pkt.
2008 – 57,0 pkt.
W tym roku gimnazjaliści narzekali zwłaszcza na część humanistyczną, w której – ich zdaniem – znalazło się zbyt dużo pytań dotyczących historii. Odbiło się to na wynikach.
W części humanistycznej uczniowie zdecydowanie lepiej radzili sobie z czytaniem i odbiorem tekstów kultury. Z tego standardu egzaminacyjnego otrzymywali średnio 15 punktów, podczas gdy za tworzenie własnego tekstu zdobywali tylko około 10.

W części matematyczno-przyrodniczej najłatwiejsze okazało się stosowanie terminów i pojęć z zakresu zdawanych przedmiotów oraz wyszukiwanie i stosowanie informacji. Z obu tych standardów gimnazjaliści zdobywali średnio więcej niż połowę możliwych punktów. Najgorzej wypadli stosując zintegrowaną wiedzę i umiejętności do rozwiązywania problemów, które najwidoczniej były dla nich zbyt… problemowe. W tym standardzie średnia punktów oscyluje na poziomie zaledwie 35% z możliwych do zdobycia.

CKE zastrzega, że "średnich wyników egzaminu gimnazjalnego z 2011 r. nie wolno bezpośrednio porównywać ze średnimi wynikami egzaminu gimnazjalnego z lat poprzednich". Uczniowie nie przejmują się jednak tą uwagą i wyniki porównują. Czemu? Dzięki nim można mniej więcej przewidzieć, czy zmienią się w tym roku progi punktowe, które decydują o przyjęciu do liceum. Jeżeli egzamin był wyjątkowo trudny i średnia punktów jest niższa niż w latach ubiegłych, progi powinny spaść.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies

Zamknij