Gdzie do szkoły średniej? Czas na decyzje.

W Warszawie i w wielu innych miastach w Polsce ruszyła elektroniczna rekrutacja do liceów i techników.

W Warszawie czeka na absolwentów gimnazjów 12,4 tysiąca miejsc w liceach ogólnokształcących, 5,3 w technikach, 1,5 tysiąca w szkołach zasadniczych zawodowych oraz 390 miejsc w liceach profilowanych w sumie 168 szkołach ponadgimnazjalnych. Teoretycznie więc gimnazjaliści, którzy chcą kontynuować naukę, nie powinni mieć problemu ze znalezieniem szkoły dla siebie, bo końcowy egzamin w gimnazjach w stolicy pisało około 12 tysięcy uczniów.

Oczywiście największy tłok będzie w szkołach uznanych za dobre, które mogą się pochwalić efektami w przygotowaniach swoich uczniów do matury. Aby się do takiej szkoły dostać ważne są zarówno wynikami z egzaminu gimnazjalnego jak i oceny na świadectwie.

Uczeń otrzymuje swój indywidualny login i hasło w macierzystej szkole i loguje się na stronie www.warszawa.edu.com.pl Wskazuje szkołę pierwszego wyboru, a następne w kolejności dwie placówki ponadgimnazjalne. Więcej kłopotu będą mieli absolwenci gimnazjów niepublicznych w Warszawie. Czeka ich samodzielne założenie konta w systemie. Muszą też pofatygować się w tej sprawie do szkoły pierwszego wyboru i tam złożyć wydrukowane z systemu podanie o przyjęcie do danej szkoły, podpisane przez siebie i rodziców.

Ważne daty.

11-26 maja. Możliwość wyboru szkoły.

18-22 czerwca. Czas na zmianę decyzji w systemie rekrutacji.

25 czerwca. Sprawdzenie poprawności informacji wprowadzonych do systemu przez szkoły.

5 lipca. Wywieszenie list osób przyjętych do danej szkoły.

Po 5 lipca będzie jeszcze nabór dodatkowy.

Życzymy powodzenia.

PS. Przypominamy, że na naszym portalu znajdziecie informacje o progach punktowych z poprzednich lat do szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski w dziale – Gimnazjaliści / Progi punktowe, oraz Kalkulator punktów, który pozwoli Wam szybko przeliczyć oceny na świadectwie na punkty potrzebne podczas rekrutacji. Warto zajrzeć.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies

Zamknij