Test humanistyczny 2010 – odpowiedzi.

W naszym dziale BazaTestów znajdziecie już oryginalny test. Poniżej przedstawiamy propozycje odpowiedzi. Sprawdź jak Ci poszło!!!

TEST HUMANISTYCZNY 2010

Propozycje odpowiedzi.

Zad. 1.

Stary testament jest świętą księgą chrześcijan i żydów

Zad. 2.

Z tekstu I wynika, że król Salomon był człowiekiem roztropnym

Zad. 3.

Matka, którą król uznał za prawdziwą, zdecydowała się oddać swoje dziecko ponieważ bała się o życie syna

Zad. 4.

Dlaczego wydanie wyroku było dla Salomona trudne? Miał dwie sprzeczne wersje zdarzeń

Zad. 5.

Mądrość Salomona polegała na tym, że przewidział reakcję prawdziwej matki

Zad. 6.

Wyrażenie "salomonowy wyrok" oznacza decyzję sprawiedliwą, choć czasem zaskakującą

Zad. 7.

Decyzja o uwolnieniu więźnia przez Juranda świadczy o jego miłosierdziu

Zad. 8

Uczynek Juranda jest zgodny z biblijnym nakazem Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj

Zad. 9.

Dla uczestników wydarzenia decyzja Juranda była

zaskakująca

Zad. 10.

W tekście II potęgowaniu napięcia służy m.in. opis zjawiska przyrody

Zad. 11.

Nazwanie Tolimy "prawa Jurandowa przez całe życie ręka" oznacza, że był on osobą bez której Jurand nie mógł się obejść

Zad. 12.

W XIII i XIV w. państwo krzyżackie rozwinęło się głównie w następstwie ekspansji Krzyżaków na terytorium Prusów oraz ziemie polskie i litewskie

Zad. 13.

Krzyżacy byli zakonem rycerskim.

Zad. 14.

Czego dotyczył ostatni rozkaz gen. Okulickiego? Rozwiązania Armii Krajowej

Zad. 15.

Dramatyzm decyzji gen. Okulickiego wynikał z tego, że musiał rozwiązać armię, mimo że nie osiągnęła zwycięstwa

Zad. 16.

Generał Okulicki wydał cytowany rozkaz, gdy Armia Czerwona przejmowała kontrolę nad ziemiami polskimi w 1945 r.

Zad. 17.

Autor tekstu III używa trybu rozkazującego, ponieważ wymaga od odbiorców określonego działania

Zad. 18.

W którym zdaniu jest opisany stan duchowy Sama przed podjęciem przez niego decyzji o zastąpieniu Froda? Czas płynął, a on tak trwał szarpany rozterkami

Zad. 19.

Sam podjął decyzję powodowany potrzebą wypełnienia misji

Zad. 20.

Sam podjął decyzję w wyniku rozmowy z samym sobą.

Zad. 21.

W podanym tekście zastąp rozważania bohatera narracją w 3. osobie liczby pojedynczej. Użyj zdań oznajmujących.

Ale co mogę uczynić? Przecież nie wrócę do domu, zostawiając tutaj martwego imć Froda bez pochówku. A może powinienem iść dalej?

Sam zastanawiał się, co może uczynić. Wiedział, że nie może wrócić do domu, zostawiając martwego Frodo bez pochówku. Rozważał, czy powinien iść dalej.

Zad. 22.

Przykładowe streszczenie:

Dwie kobiety opowiedziały swoje historie królowi Salomonowi. Niedawno obie urodziły synów, a gdy jeden z nich zmarł, obie twierdziły, że to dziecko tej drugiej umarło. Salomon stwierdził, że należy dziecko rozciąć na dwie połowy i każda kobieta powinna otrzymać po połowie. Przeciwko wyrokowi zaprotestowała prawdziwa matka, która wolała oddać swoje dziecko rywalce, niż pozwolić, by umarło. Salomon poznał po jej reakcji, że to ona jest matką niemowlęcia, i polecił je jej oddać.

Zad. 23.

Przykładowa odpowiedź:

Salomon góruje nad innymi postaciami. Przez to, choć jest na drugim planie, wyraźnie widać, że kieruje rozgrywającymi się przed nim wydarzeniami.

Zad. 24.

Przykładowa odpowiedź:

Światło eksponuje najbardziej dramatyczną scenę na ilustracji: błaganie matki, aby nie zabijać jej dziecka, oraz postać trzymającą miecz i dziecko. Kontrastuje też ze sobą dwie matki – prawdziwą (oświetlona) i fałszywą (w cieniu).

Zad. 25.

Przykładowa odpowiedź:

Prawdziwa matka jest przedstawiona w dramatycznej pozie. Widać, że ze wszystkich sił próbuje ratować dziecko. Jest jasno oświetlona, co może symbolizować prawdziwość jej słów. Matka, która kłamała, jest przedstawiona w najciemniejszej kolorystyce, co może symbolizować fałsz jej intencji. Stoi spokojnie i obojętnie przygląda rozgrywającej się scenie.

Zad. 26.

Przykładowa odpowiedź: Kamienie symbolizują trud, cierpienie, porażki, niepowodzenia.

Zad. 27.

Przykładowa odpowiedź: Podkreślone wyrażenia oznaczają koniec życia, śmierć.

Zad. 28.

Przykładowa odpowiedź:

Sposoby legalnego wpływania obywateli na decyzje władz to między innymi udział w referendum, kontakt z radnym – list lub spotkanie z nim – i zorganizowanie demonstracji. Najbardziej skutecznym sposobem wpływania obywateli na decyzje władz gminy jest moim zdaniem referendum. Jeżeli uda się bowiem zdobyć odpowiednią liczbę głosów, od decyzji nie ma odwrotu, musi być podjęta. Za najmniej skuteczną metodę uważam list do przedstawiciela władzy lub rozmowę z nim, ponieważ nie wymuszają one żadnych działań.

Źródło: "Gazeta Wyborcza"