Jak dobrze napisać sprawdzian szóstoklasisty – Poradnik

To pierwszy tak poważny egzamin w Twoim życiu, który zauważ wcale nie nazywa się egzaminem ale sprawdzianem. Od jego wyniku nie zależy bowiem czy dostaniesz się do swojego rejonowego gimnazjum, ale ma to być przede wszystkim forma podsumowania Twojej pracy w szkole podstawowej, którą właśnie kończysz oraz informacja dla nauczyciela w gimnazjum, jaki jest Twój punkt startu w nowej szkole.

Mimo to im bliżej terminu sprawdzianu tym bardziej robi się nerwowo. Taka atmosfera udziela się nawet bardziej dorosłym – nauczycielom i rodzicom niż samym uczniom.

Kilka praktycznych wskazówek:

  1. Sprawdzian jest układany zgodnie ze standardami. Warto dobrze zrozumieć o co w nich tak naprawdę chodzi. Pomocne w tym będą nasze materiały na portalu (patrz:Standardy a zadania egzaminacyjne).
  2. Świetnym sposobem przygotowania do sprawdzianu jest rozwiązywanie testów z lat poprzednich. Według metodyków uczeń w klasie V i VI powinien rozwiązać i omówić razem z nauczycielem ok. 10 testów (patrz:Testy).
  3. Dodatkowe zajęcia w postaci korepetycji czy kursów są potrzebne wówczas, gdy uczeń z różnych względów nie rozwiązuje takiej ilości testów w szkole.
  4. Jeżeli chciałbyś poćwiczyć coś w sposób szczególny to najlepiej takie zadania z matematyki, gdzie trzeba się wykazać praktyczną umiejętnością obliczenia temperatury, czasu, długości oraz powierzchni. Jeżeli chodzi o język polski to polecam czytanie tekstu ze zrozumieniem i wyciąganie wniosków i znajdowanie konkretnych informacji. Według raportu CKE w sprawdzianie 2006 r. z tymi zagadnieniami szóstoklasiści mają najwięcej problemów (patrz: raport CKE )

Sprawdź kursy przygotowawcze w Warszawie w Firmie Marka – www.marka.edu.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies

Zamknij