Konkursy przedmiotowe

Propozycje dla gimnazjalistów

Konkursy ogólnopolskie:

Konkursy wojewódzkie.

Ich organizatorami są kuratorzy, którzy mają obowiązek do 30 września danego roku szkolnego podać na stronie internetowej kuratorium listę takich konkursów, regulamin i terminarz, a do 15 marca określić ile punktów dodatkowo otrzyma finalista konkursu podczas rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych. Laureaci konkursów wojewódzkich są przyjmowani do wybranych przez nich szkół w pierwszej kolejności. (lista Kuratoriów Oświaty)

Na dodatkowe punkty moga liczyć ci gimnazjaliści, którzy otrzymali tytuł finalisty jednego lub więcej konkursów przedmiotowych z : języka polskiego, historii, matematyki, fizyki i astronomii, biologii, chemii, geografii oraz ogólnopolskiego konkursu historycznego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531 – 1683. Od Obertyna do Wiednia.", organizowanego przez MON pod patronatem MEN.

Niektórzy kuratorzy dodają do tej listy także wybrane konkursy, np. o tematyce ekologicznej czy ekonomicznej, ale różnie to wygląda w poszczególnych województwach (patrz: Kalkulator punktów).

Konkursyskładają się z trzech etapów: szkolnego, regionalnego i wojewódzkiego. Jeżeli w ogóle myślicie o starcie w konkursie przedmiotowym, to najpóźniej do końca października (w niektórych sytuacjach nawet do 20 października) trzeba udać się do nauczyciela w swojej szkole i zadeklarować chęć udziału. Uczestnictwo w konkursach i olimpiadach przedmiotowych jest dobrowolne.

Kuratorzy różnie "wyceniają" sukcesy gimnazjalistów w konkursach przedmiotowych. Finalista w województwie opolskim otrzyma tylko 3 dodatkowe punkty podczas rekrutacji do szkoły ponadgimnazjalnej, a np. jego kolega z województwa kujawsko – pomorskiego za to samo osiągnięcie może liczyć na 15 punktów. Duże są też różnice w przyznawaniu punktów za aktywność uczniów jako wolontariuszy, czy też członków samorządu szkolnego. (Kalkulator punktów)

Uprawnienia finalistów i laureatów konkursów i olimpiad przedmiotowych

 

Sprawdź kursy przygotowawcze w Warszawie w firmie Marka – www.marka.edu.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies

Zamknij