„Salon Niepodległości” zaprasza do Warszawy

"Salon Niepodległości" to wspólne przedsięwzięcie wydawnictwa PWN i władz Warszawy związane z 90 rocznicą odzyskania niepodległości i wydaniem z tej okazji trzech publikacji: Encyklopedii "Polska Niepodległa", "Historii finansów II Rzeczpospolitej. Od marki do złotego." oraz zbioru esejów "Salon Niepodległości".

Na kilka dni (28-30 X) pomieszczenia nieczynnej restauracji "Nowy Świat" zamienią się we wnętrza słynnej przedwojennej kawiarni literackiej "Pod Pikadorem" a w niej na gości czekają spotkania i wydarzenia artystyczne.

28 października 2008, godz. 18.30

Spotkanie z autorami książek dla dziennikarzy i mieszkańców Warszawy z udziałem Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Tomasz Raczek będzie prowadził dyskusję z autorami książek (prof. Orłowski, prof.Makowiecki i prof. Kizwalter), którzy przedstawiają tamte dni – życie codzienne, wydarzenia kulturalne, tło społeczne i polityczne.

Po części oficjalnej goście zostaną zaproszeni na ciastka, kawę i herbatę. Za ciastka i napoje będzie płaciło się markami, będącymi wówczas w obiegu, które goście będą dostawali przy wejściu.

W kawiarni dostępne będą reprinty gazet i czasopism (900 egz.) wychodzących wówczas w Polsce, ulotki z regulaminem kawiarni Pod Pikadorem, a także reprinty zachowanych serwetek z rysunkami i notatkami poetów.

29 października 2008, godz. 11.00

Dzień edukacyjny – ok. 200 uczniów warszawskich liceów zostanie zaproszonych na wykłady autorów książek w scenerii tamtych lat. Młodzież przywita Pani Prezes PWN, zaprosi do udziału w konkursie ogłoszonym poprzedniego dnia i przedstawi trzech wykładowców (prof. Andrzej Makowiecki, prof. Boleslaw Orłowski i prof. Tomasz Kizwalter. Każdy z nich wygłosi ok. 20-minutowy wykład. Po wykładach będzie czas na pytania i odpowiedzi. Po części oficjalnej młodzież zostanie zaproszona na ciastka i herbatę, za które zapłacą markami jak poprzedniego dnia.

30 października, godz. 19.00

Dzień poetycki. Wieczorem lokal zostanie udostępniony młodym poetom w nawiązaniu do tradycji kawiarni Pod Pikadorem. Odbędzie się dyskusja na temat roli poezji wówczas i obecnie.

Przez wszystkie dni będzie działała księgarnia PWN, gdzie będzie można kupić książki z rabatem.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies

Zamknij