Wyższe stawki za sprawdzanie prac egzaminacyjnych.

W tym roku OKE nie powinny narzekać na brak nauczycieli chętnych do sprawdzania prac egzaminacyjnych. Na miesiąc przed maturami w internetowej kolejce jest więcej chętnych niż miejsc – można to tłumaczyć wzrostem stawek za taką dodatkową pracę nawet o 65%.

W ostatnich latach przedstawiciele komisji egzaminacyjnych dzwonili do nauczycieli, zachęcając do poprawiania prac. Od tego roku nauczyciele sami się zgłaszają. Jeszcze większe jest zainteresowanie poprawianiem matur. Miesiąc przed egzaminem dojrzałości w internetowej kolejce jest już więcej zapisanych nauczycieli niż miejsc. Tymczasem do tej pory OKE miała największy problem ze znalezieniem chętnych do poprawiania prac maturalnych z polskiego i języków obcych. – Teraz w ogóle nie ma z tym problemów – mówi Jan Korczyński, kierownik kieleckiej delegatury OKE w Łodzi.

Najbardziej skorzystają poloniści i nauczyciele języków obcych, którzy dostaną o blisko 9 zł więcej za sprawdzenie jednej pracy. Zwykle egzaminatorom zajmuje to pół godziny, a przeważnie otrzymują 50-70 prac do poprawy. W maju mogą zarobić więcej dodatkowo do 1,5 tys. zł. – To satysfakcjonujące pieniądze, proporcjonalne do nauczycielskich zarobków. Nie da się jednak ukryć, że są zawody gdzie za dodatkową pracę w soboty i niedziele dostaje się dużo więcej – mówi Elżbieta Waszkuć, egzaminator z języka polskiego. – Trzeba też pamiętać, że poprawianie prac całkowicie wyłącza nauczyciela z życia przez trzy majowe weekendy. No i wiąże się z ogromną odpowiedzialnością – dodaje.

 

Ile za sprawdzenie prac

2007 r.

2008 r.

Sprawdzian (VI klasa)

5,5 zł

8,78 zł

Egz. gimnazjalny (hum.)

7 zł

11,41 zł

Egz. gimnazjalny (mat.-przyr.)

6 zł

9,88 zł

Matura (jez. pol. i obcy)

14 zł

22,83 zł

Matura (inne przedmioty – poz. podst.)

10 zł

16,24 zł

Matura (inne przedmioty – (poz. roz.)

12 zł

19,54 zł

Źródło: GW

Maur

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies

Zamknij