Studenci zdają maturę jeszcze raz.

Co czwarta osoba przystępująca do tegorocznego egzaminu dojrzałości nie będzie uczniem klasy maturalnej, ale absolwentem poprawiającym swój wynik. To w sumie grupa ok. 100 tys. zdających.

Od 5 lat maturę można zdawać nie tylko kolejny raz, ale poprawiać, jeżeli ocena okazała się zbyt niska, zwłaszcza z perspektywy wymogów rekrutacyjnych uczelni. Właśnie chęć zmiany uczelni lub kierunku studiów jest główną motywacją dla tych, którzy mimo tego, że już są studentami, chcą podejść do matury jeszcze raz.

W tym roku, ta grupa „poprawkowiczów” jest wyjątkowo liczna, co cieszy urzędników z OKE, ale trochę martwi dyrektorów szkół. Do komisji będą musieli wyznaczyć dodatkowych nauczycieli, co pewnie spowoduję, że w młodszych klasach przepadnie więcej lekcji.

Źródło: GW

Maur