Młodzi i bardzo zdolni jadą do Kopenhagi.

Konkurs Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej jest organizowany przez Komisję Europejską od 1989 roku. Ocenia się, że w Konkursie uczestniczy co roku ponad 30 tysięcy młodych naukowców. Konkurs obejmuje nauki ścisłe, przyrodnicze, technikę, a także nauki społeczne i ekonomiczne.

W tym roku w finał konkurs odbędzie się w Kopenhadze. Nasz kraj reprezentować będzie tam trójka warszawiaków – licealistka i dwoje studentów. 17-letnia Magdalena Bojarska uczennica pierwszej klasy XIV LO im. Stanisława Staszica. W finale konkursu zaprezentuje odkryty przez siebie wzór pozwalający obliczyć optymalną trasę przejazdu przez kilka miast, tak by w każdym znaleźć się tylko jeden raz. Aleksandra Fulara i Sławomir Wójcik, studenci pierwszego roku Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno Przyrodniczych na UW, przedstawią wyniki swoich badań nad zmianą kształtu cząsteczek insuliny w zależności od tego, czy znajdują się w mokrym, czy suchym otoczeniu.

Wymagane jest przedstawienie wyników własnej pracy badawczej czy technicznej. W pracach doświadczalnych nie mogą być stosowane inwazyjne eksperymenty na zwierzętach. Każdy kraj może zgłosić najwyżej trzy prace. Nie mogą one mieć więcej niż trzech autorów. Wszyscy autorzy muszą być w wieku 14 – 20 lat w czasie finałów europejskich, które odbywają się każdego roku we wrześniu. W konkursie roku uczestniczyć mogą uczniowie i studenci (co najwyżej I roku studiów). Prace powinny powstać przed podjęciem studiów.

Na etapie europejskim przyznawane są przez międzynarodowe jury nagrody pieniężne oraz nagrody w formie staży w czołowych europejskich instytutach badawczych i udziału w międzynarodowych spotkaniach młodzieży wybitnie uzdolnionej.

Polskie Eliminacje organizowane są przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci. Nad Eliminacjami czuwa Polski Komitet Konkursu powołany przez MEN w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Badań Naukowych. W skład Komitetu wchodzą profesorowie wyższych uczelni i instytutów badawczych.

Laureaci Polskich Eliminacji są zwolnieni z egzaminu wstępnego na Uniwersytet Warszawski i na Politechnikę Warszawską jak również na niektóre inne uczelnie. Termin nadsyłania prac na Polskie Eliminacje do Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej mija 31 października każdego roku

Więcej o konkursie na: http://ec.europa.eu/research/youngscientists/index2.htm

 

Źródło: GW

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies

Zamknij