Czego chce minister Katarzyna Hall dla polskiej oświaty?

Minister edukacji Katarzyna Hall przedstawiła na posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji strategiczne cele swojego resortu na lata 2009-2011 r. Zaliczyła do nich między innymi: wprowadzenie bonu edukacyjnego, likwidację kuratoriów, reformę programów szkolnych w szkołach podstawowych, gimnazjalnych i liceach oraz obowiązek szkolny dla sześciolatków, a dla pięciolatków obowiązkowe przedszkole.

Minister Hall zapowiedziała także „złagodzenie” zapisów o wyborze podręczników (za ministra Romana Giertycha ograniczono go do maksimum trzech dla jednego rocznika w szkole) i o wyborze mundurków (dziś obowiązuje „jednolity strój szkolny”). Będzie też „korekta” kanonu lektur zmienionego przez rząd PiS-LPR-Samoobrona. To nieoczekiwane deklaracje, bo wcześniej minister kategorycznie mówiła, że ustalonego prawa szkolnego nie będzie zmieniać bez szerokich konsultacji. Nawet jeśli jest ono niedobre. Posłowie – nie tylko opozycyjni – zarzucali minister Hall brak konkretów.

Źródło: GW