Uwaga szóstoklasiści w tegorocznym sprawdzianie był błąd w pytaniu z historii.

W tekście do zadań 10 i 11 pojawił się błąd. Informacja brzmiała: "Pierwszym ministerstwem oswiaty w Polsce i pierwszą tego typu instytucja w Europie była Komisja Edukacji Narodowej (KEN) powołana 14 października 1773 roku przez Sejm Czteroletni na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Otóż KEN powołał na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego tzw. I sejm rozbiorowy obradujący w latach 1773-75. Sejm Czteroletni nie miał z tą decyzją nic wspólnego.

CKE zauważyła ten błąd już po fakcie, gdy uczniowie napisali sprawdzian. W swoim oświadczeniu CKE stwierdziła, że na szczęście pytania do tego tekstu nie dotyczyły wprost błędnego sformułowania i dlatego sprawdzian będzie ważny.

Jak powidziała Maria Magdziarz, wicedyrektor CKE, nad poszczególnymi pytaniami pracowało kilkanaście osób w tym też zewnętrzni recenzenci. To niedopatrzenie i sytuacja, która nie powinna sie zdarzyć.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies

Zamknij