Praca magisterska dla magistra niekonieczna.

W przygotowywanej przez resort nauki i szkolnictwa wyższego nowelizacji ustawy: Prawo o szkolnictwie wyższym znajdzie się zapis, zgodnie z którym rady wydziałów będą mogły podjąć decyzję czy dyplom studiów wyższych otrzyma się po napisaniu pracy magisterskiej, czy też zdaniu egzaminu ustnego.

Egzamin taki nie obejmowałby swoim zakresem tematycznym całego programu studiów ale przedmioty związane bezpośrednio z tematem seminarium, które wybrał sobie student.

Pomysł ten jest odpowiedzią na masowe, na niektórych kierunkach i uczelniach, plagiaty prac magisterskich, powtarzalność tematów i w sumie ich wątpliwa wartość naukowa. Inna sprawa, że liczba studentów zwiększyła się kilkukrotnie, za czym nie nadąża wzrost liczby pracowników naukowych, zwłaszcza wśród kadry profesorskiej.

Jeżeli promotor ma kilkudziesięciu podopiecznych to w praktyce nie jest w stanie rzetelnie nadzorować pisania przez magistranta kolejnych etapów pracy.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies

Zamknij