„Giertychowska” matura do poprawki.

Trybunał Konstytucyjny uznał, że zmiany w regulaminie matur wprowadzone przez ministra Romana Giertycha są niezgodne z konstytucją.

Podstawowy zarzut dotyczy przepisu, że prawo nie może działeć wstecz, a zdaniem Trybunału Konstytucjyjnego mieliśmy do czynienia z taką sytuacją wówczas, gdy nowe rozporządzenie weszło w życie w 2006 r. już po rozstrzygnięciu matur.

Konsekwencje decyzji Trybunału są następujace: na maturze 2007 r. w drodze wyjątku obowiązuje nadal regulamin z roku poprzedniego, łącznie z zakwestionowanymi przepisami o tzw. "amnestii maturalnej", deklaracji co do zdawania albo poziomu podstawowego albo rozszerzonego oraz krzywdzącą ambitniejszych uczniów tabelą przeliczeniową punktów. MEN musi na nowo przygotować rozporządzenie o organizacji egzaminów maturalnych tak, aby zdążyć przed majem 2008 roku.{mosimage}

Świadectwa maturalne 53 tysięcy maturzystów z lat 2005 i 2006 roku, którzy oblali jeden przedmiot, a mimo to je otrzymali zachowają swoją ważność.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies

Zamknij