Sukcesy polskich licealistów na olimpiadach międzynarodowych.

10 złotych medali zdobyli polscy licealiści na międzynarodowych olimpiadach przedmiotowych w 2006 roku. W dwóch z nich – geograficznej i informatycznej – zajęli pierwsze miejsca.

Wśród zwycięzców klasyfikacji indywidualnej znalazł się Jacek Próchniak, maturzysta z II LO im. Jana Zamoyskiego w Lublinie, który zwyciężył w olimpiadzie geograficznej w Australii. Olimpiada geograficzna w tym roku przyniosła uczniom z Polski również pierwsze miejsce w rywalizacji drużynowej.

Filip Wolski, maturzysta z III LO im. Marynarki Wojennej w Gdyni, wygrał olimpiadę informatyczną w Meksyku. W związku ze swoim sukcesem otrzymał list gratulacyjny od prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Polska drużyna zajęła drugie miejsce (po uczniach z Chin).

Wszyscy uczniowie, którzy pojechali w tym roku na olimpiadę chemiczną do Korei Południowej przywieźli medale: dwa złote, srebrny i brązowy. Najlepszy z nich, Jędrzej Kaniewski o V LO im. Józefa Poniatowskiego, był 10. spośród wszystkich uczestników zawodów. Drużynowo Polska zajęła szóste miejsce.

Podczas międzynarodowych olimpiad przedmiotowych rywalizują najlepsi licealiści z 90 krajów. Na większości takich olimpiad każdy kraj reprezentuje czwórka uczestników – tych, którzy najlepiej wypadli na olimpiadzie z danego przedmiotu w ojczyźnie. Złote medale przyznawane są ok. 20 najlepszym z nich. Kolejnych kilkudziesięciu uczestników otrzymuje medale srebrne i brązowe. Niezależnie od tego tworzony jest ranking wszystkich uczestników oraz drużyn narodowych.