Wymiana młodzieży z Wegier

Program Młodzież Wymiana Młodzieży
Opis: Młodzież z węgierskiego Domu Opieki poszukuje partnera – organizacji goszczącej do projektu wymiany młodzieży, poświęconej m.in. wspólnej historii Polski i Węgier. Gdzie: kraj partnera – Polska
Kiedy: luty-marzec 2007 Najbliższy termin składania wniosków w programie: 01.11.2006.
Kontakt: Wiola Mielczarek
E-mail: mielczarekw@gmail.com
List od organizatora:
Witam,

Mam na imię Wiola i od lipca tego roku jestem wolontariuszem na Węgrzech. Mój projekt polega na pracy z dziećmi i młodzieżą z Domu Opieki i będąc tu chciałabym zorganizować z nimi program w ramach akcji 1 . Poszukuje organizacji, która zechciałaby się zaangażować. Poniżej zamieszczam krotki opis pomysłu, terminy są nieco napięte, także wszystkich mogących pomóc proszę o kontakt jak szybko to możliwe, będę wdzięczna także za wszystkie pomocne wskazówki i komentarze.


KIEDY: chcemy zdążyć z wnioskiem na dedline 1 listopada, dlatego będę bardzo wdziecna pomoc w nawiązaniu kontaktów tak szybko jak to możliwe. Data realizacji luty-marzec 2007


GDZIE: w Polsce, w miastach historycznie ważnych, tj. Kraków, Warszawa, Oświęcim, lokalizacja ma uzasadnienie w programie, gdyż min chcemy rozmawiać o historii.


WAZNE: zobowiązuje się wziąć na siebie ciężar pracy związany z organizowaniem pobytu grupy na miejscu, tj., organizowanie posiłków, noclegów, miejsc spotkań. oczywiście jednak pozostawać chcemy w ścisłym kontakcie podczas przygotowań programu, co zresztą jest niezbędne i wymagane przez UE.


PROGRAM W ZARYSIE:

Młodzież z Domu Opieki w węgierskim mieście Miskolc chciałaby przyjechać do Polski spotkać się z młodzieżą, wspólnie porozmawiać o tym co nas łączy czyli wspólnej bogatej przeszłości, od czasów średniowiecznych po historie najnowsza, okres komunistyczny i najaktualniejsze, dzisiejsze problemy po okresie transformacji politycznej. Głównym tematem spotkania będzie zagadnienie warunków życia w dzisiejszych czasach, jaki wpływ ma na to historia? by poszerzyć wiedze i uświadomić młodzieży ile nas łączy. Z drugiej zaś strony jakie możliwości dziś daje młodym ludziom Unia Europejska.

Kilka słów o warunkach życia młodzieży węgierskiej, która weźmie udział w projekcie. Jest to grupa 14 chłopców, którzy często od dziecka żyją w separacji z rodzina, która nie potrafiła bądź nie mogła stworzyć im godnych warunków życia. Opiekę nad nimi przejęło państwo. Ich pobyt w Domu trwa do 18 roku życia, może być przedłużony do 24 pod warunkiem, ze pracują bądź uczą się w szkole zawodu. Chłopcy ci będąc często bardzo doświadczonymi przez życie w młodym wieku wchodzą w dorosłość z smutnym bagażem doświadczeń co niestety prawie zawsze odbija się to na ich późniejszym życiu, maja dużo częściej niż rówieśnicy problemy w szkole, kończą edukacje na niższych poziomach, co w konsekwencji ma negatywny na podejmowanie satysfakcjonującej pracy i poprawę standardu życia. Podczas spotkania z polska młodzieżą, która także musi borykać się z problemami bezrobocia i konkurencji na rynku pracy młodzi ludzie będą rozmawiać o tych możliwościach, jakie mamy dziś, chcemy wymieniać dobre przykłady na osiąganie sukcesu w dzisiejszym życiu, chcemy uczyć się wspólnie także o programach Unii Europejskiej i uświadamiać się nawzajem ile możliwości dziś dają otwarte granice Unii, jak możemy dzięki temu osiągać nowe doświadczenia zawodowe, uczyć się języka, zwiększając przez to nasze szanse na rynku pracy.

Jest możliwość włączenia do programu stron francuskiej, holenderskiej, duńskiej i portugalskiej, przedstawiciele tych krajów aktualnie przebywają i pracują z młodzieżą, wzbogacenie dyskusji o ich punkt widzenia niewątpliwie uatrakcyjni program.

Program będzie połączony z poznawaniem się nawzajem poprzez zajęcia kulturalno-sportowe tj., wieczór kuchni europejskich, warsztat muzyczny z wykorzystaniem własnoręcznie stworzonych instrumentów oraz warsztaty fotograficzne, młodzież z Węgier zabierze ze sobą materiał zdjęciowy ze swojego miasta, by przybliżyć nowym kolegom obraz Węgier, będąc na miejscu mogą wspólnie wyruszyć w plener z aparatami by uwiecznić odwiedzany kraj, zakończeniem będzie wspólna wystawa fotografii. Dobrym zakończeniem całego spotkania będzie wspólny mecz piłki nożnej, jako ze chłopcy pasjonują się tym właśnie sportem. Poprzez przemieszanie drużyn osiągniemy cel lepszej integracji i wzajemnego poznania.


Pozdrawiam serdecznie


Wiola Mielczarek

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies

Zamknij