Ranking uczelni publicznych 2012 – „Perspektywy”

Już po raz trzynasty miesięcznik "Perspektywy" i "Rzeczpospolita" ogłosiły swój ranking polskich uczelni wyższych.

W trzynastej edycji Rankingu Szkół Wyższych 2012 oceniono 256 polskich uczelni (88 uczelni akademickich, 93 magisterskie niepubliczne oraz 75 licencjackich niepublicznych i państwowych wyższych szkół zawodowych).

W 2012 roku najlepszą akademicką uczelnią w Polsce jest Uniwersytet Jagielloński, który wyprzedził minimalnie Uniwersytet Warszawski. Na trzecim miejscu znalazł się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Pierwsze miejsce wśród uczelni niepublicznych magisterskich zajęła Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, przed Szkołą Wyższą Psychologii Społecznej w Warszawie.

Nad przygotowaniem rankingu czuwała Kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, prezesa Polskiej Akademii Nauk, w skład której weszli: prof. Marek Safjan, sędzia Trybunału Europejskiego w Luksemburgu, honorowy przewodniczący Kapituły, prof. Marek Rocki, senator RP, przewodniczący Państwowej Komisji Akredytacyjnej, prof. Franciszek Ziejka, przewodniczący Społecznego Komitetu Odbudowy Zabytków Krakowa, b. rektor UJ, prof. Bogusław Smólski , b. dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, prof. Tadeusz Tołłoczko, b. rektor Akademii Medycznej w Warszawie, dr Alicja Adamczak – prezes Urzędu Patentowego RP, dr Jan Krzysztof Frąckowiak, dyrektor Biura PolSCA w Brukseli, Włodzimierz Kiciński, b. prezes Nordea Bank Polska, Bartosz Marczuk, z-ca redaktora naczelnego Rzeczpospolitej oraz Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, b. prezes PAP.

Ranking uczelni publicznych 2012