Dłuższa edukacja, dłuższe życie!

Chcesz mieć wpływ na długość życia swojego dziecka? Zadbaj o jego edukację!

Wielu rozsądnych rodziców uważa, że ważniejsze od dawania swoim dzieciom pieniędzy na przyszłość czy kupowania nieruchomości jest zapewnienie im dobrej edukacji. W Polsce dyplom wyższej uczelni nadal daje szansę na lepsze zarobki i szybszą karierę zawodową. Oczywiście pewności w tej sprawie nie ma, bo w Internecie co i rusz toczy się burzliwa dyskusja o zawiedzionych magistrach „siedzących na kasie” w supermarkecie czy pracujących na „słuchawkach” w call-center. Jest jednak inny, bardzo istotny argument przemawiający za tym, aby podjąć trud nauki na studiach. To nadzieja na dłuższe życie, przynajmniej statystycznie.

Generalnie długość życia ludzi rośnie, chociaż w ostatnich latach już bardzo wolno. Średni czas życia łącznie dla kobiet i mężczyzn, to 81 lat (w Polsce 78 lat). Kobiety w Polsce żyją statystycznie dłużej niż mężczyźni – 82 lata, gdy mężczyźni 74 lata.

Według raportu OECD o stanie służby zdrowia w państwach europejskich oraz raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego w Polsce, istnieje prosta zależność między długością życia obywateli, a ich wykształceniem. Średnio w Europie mężczyzna po studiach będzie żył, według prognozy, o 8 lat dłużej niż jego rówieśnik, który zakończył swoją edukację na szkole podstawowej lub zawodowej, bez matury. W przypadku kobiet ta statystyczna różnica będzie mniejsza i wyniesie 4 lata, W naszym kraju te dysproporcje są jeszcze większe. Mężczyźni z dyplomem wyższej uczelni przeżyją swoich rówieśników bez matury aż o 12 lat (78 lat zamiast 66 lat)! Różnica wśród Polek byłaby mniejsza i wyniesie 5 lat.

W czym tkwi tajemnica tego bonusu dłuższego życia dla osób lepiej wykształconych? W stylu i miejscu życia. Osoby w wyższym wykształceniem bardziej dbają o swoje zdrowie, częściej podejmują aktywność fizyczną. Są też zamożniejsze, a więc stać je na lepszą i zdrowszą żywność. W efekcie wśród osób z wyższym wykształceniem z problemem otyłości zmaga się statystycznie 14% mężczyzn i 10% kobiet, a wśród osób z niskim wykształceniem 20% mężczyzn i 25% kobiet. Moda na sportowy i ekologiczny styl życia powoduje, że osoby lepiej wykształcone chętniej rezygnują z palenia papierosów.

Ważne jest też miejsce życia. Osoby z dyplomami wyższych uczelni chętniej osiedlają się w dużych miastach, bo tu mogą liczyć na dobre zarobki, adekwatne do swoich kwalifikacji. Tutaj mają szybszy dostęp do służby zdrowia, także tej prywatnej.

W kontaktach z lekarzami są też często bardziej świadomymi pacjentami. Wiedzą, o co lekarza zapytać i podejmują starania, aby stać się dla niego partnerem w walce ze swoją chorobą, znają swoje prawa jako pacjenta.

Te kilka lat studiów to dla młodego człowieka niezwykle ważny czas zdobywania kwalifikacji zawodowych, ale też ćwiczenia tzw. miękkich umiejętności. Zalicza się do nich m.in. zdolność myślenia analitycznego, czytania ze zrozumieniem i wyciągania wniosków, argumentowania swojego zdania w dyskusji, pracy w grupie. Oczywiście, jakość i poziom kształcenia w Polsce i na świecie są bardzo zróżnicowane. Jednak można powiedzieć z dużą pewnością, że w zasadzie każdy młody człowiek po studiach widzi świat, który go otacza, w większej złożoności, skomplikowaniu. Zauważa, że wbrew pozorom na wiele pytań nie ma prostych i jednoznacznych odpowiedzi. Ten trening umiejętności miękkich na studiach ma później kapitalne znaczenie w wyborze takiego stylu życia, który będzie sprzyjał temu, aby to życie było zdrowsze i dłuższe.

Marek Urban

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies

Zamknij