Quo vadis szóstoklasisto w Warszawie?

Wprowadzona w 2017 roku reforma edukacji zlikwidowała gimnazja i powróciła do ośmioletniej szkoły podstawowej. Tym samym z warszawskiego rynku edukacyjnego zniknęła cała rzesza świetnych gimnazjów, proponujących swoim uczniom nauczanie dwujęzyczne, klasy sportowe oraz autorskie programy nauczania matematyki, chemii czy biologii. Co w zamian Biuro Edukacji m.st. Warszawy proponuje obecnym szóstoklasistom?

Uczniowie kończący w roku szkolnym 2017/2018 sześcioletnią szkołę podstawową mogą pozostać w obecnej szkole i klasie lub skorzystać z szerokiej oferty nowopowstających placówek, które zachęcają ciekawym programem nauczania. Szkoły podstawowe, tworzone na bazie wygaszanych gimnazjów, by ściągnąć do siebie uczniów decydują się na otworzenie oddziałów dwujęzycznych, sportowych lub przedmiotowych, które nie będą podlegały rejonizacji.

Szóstoklasiści, którzy chcą zmienić szkołę i szukają „czegoś więcej” mogą wybierać z spośród 86 klas dwujęzycznych w 55 szkołach oraz wielu profili klas sportowych w 43 podstawówkach. Do takich klas obowiązuje specjalna, elektroniczne rekrutacja. Kandydaci dla klas dwujęzycznych muszą pochwalić się dobrym świadectwem, osiągnięciami pozaszkolnymi oraz pomyślnie zdać test predyspozycji językowych zaplanowany na 7 czerwca. By rozpocząć naukę w klasie sportowej należy zaliczyć test sprawności fizycznej w szkole pierwszego wyboru.

Ciekawą propozycję mają dla dzieci uzdolnionych matematycznie dwie szkoły z Woli i Pragi Północ. W Szkole Podstawowej nr 221 już od roku działa klasa o profilu matematycznym z autorskim programem nauczania przygotowanym przez prof. Wojciecha Guzickiego. Szkoła już teraz może ogłosić sukces, bo aż dziewięciu uczniów tej klasy dotarło do finału wojewódzkiego konkursu kuratoryjnego z matematyki. By dostać się do takiej klasy od września należy przystąpić do organizowanego przez szkołę konkursu, który odbędzie się 16 kwietnia. Podobną ofertę przygotowała też dla zdolnych uczniów szkoła nr 50 na Pradze Północ. Chcą oni we współpracy z renomowanym LO im. Władysława IV uruchomić klasę dwujęzyczną z rozszerzonym programem matematyki.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies

Zamknij