Ruszyła zbiórka podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum

Czy jest pan/pani przeciwko reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku – tak brzmieć ma pytanie w planowanym referendum ws. reformy oświaty. Planowanym, bo o jego przeprowadzeniu zdecyduje Sejm. Treść pytania, które znajdzie się w obywatelskim wniosku o przeprowadzenie głosowania, ujawnił prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.

Aby złożyć obywatelski wniosek o przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum, jego pomysłodawcy muszą zebrać co najmniej 500 tys. podpisów. Uchwałę w sprawie referendum ogólnokrajowego Sejm podejmuje większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Reforma edukacji, w ramach której zmieniona zostanie m.in. struktura szkół, rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. W miejsce obecnie istniejących typów wprowadzone zostaną stopniowo: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe. Gimnazja mają zostać zlikwidowane. 1 września 2017 roku uczniowie kończący w roku szkolnym 2016/2017 klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej. Rozpocznie się tym samym stopniowe wygaszanie gimnazjów – nie będzie już do nich prowadzona rekrutacja.

Źródło: PAP

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies

Zamknij