05.12.2016
MEN opublikowało projekty podstawy programowej kształcenia ogólnego dla ośmioletnich szkół podstawowych oraz ramowych planów nauczania dla wszystkich typów szkół. Do 9 grudnia będą trwały konsultacje z nauczycielami, rodzicami, a nawet uczniami.
Podstawa programowa kształcenia ogólnego, jak i przygotowywane podręczniki są docelowe.
Projekt podstawy programowej
Projekt ramowych planów nauczania
Etapy edukacyjne w szkole podstawowej
Kształcenie w szkole podstawowej będzie trwało osiem lat i będzie podzielone na dwa etapy edukacyjne:
I etap edukacyjny obejmujący klasy I–III szkoły podstawowej – edukacja wczesnoszkolna – kształcenie zintegrowane;
II etap edukacyjny obejmujący klasy IV–VIII szkoły podstawowej, nauczanie przedmiotowe.
W II etapie będą realizowane następujące przedmioty:
a) obowiązkowo dla wszystkich uczniów:
- język polski,
- język obcy nowożytny,
- drugi język nowożytny,
- muzyka,
- plastyka,
- historia,
- wiedza o społeczeństwie,
- przyroda,
- geografia,
- biologia,
- chemia,
- fizyka,
- matematyka,
- informatyka,
- technika,
- wychowanie fizyczne,
- edukacja dla bezpieczeństwa,
b) dla chętnych:
- wychowanie do życia w rodzinie,
- etyka
- język mniejszości narodowej lub etnicznej,
- język regionalny – język kaszubski.
W szkole podstawowej w ramach zajęć do wyboru, tak jak jest to obecnie, uczniowie będą mogli uczęszczać na zajęcia z religii. Podstawy programowe do nauczania religii są opracowywane przez właściwe władze zwierzchnie kościołów lub właściwy związek wyznaniowy i przekazywane do MEN tylko do wiadomości.
Od kiedy będzie obowiązywała nowa podstawa programowa?
W roku szkolnym 2017/2018 nowa podstawa programowa będzie stosowana w:
- przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych formach wychowania przedszkolnego,
- w klasach I, IV szkoły podstawowej,
- w klasie VII szkoły podstawowej.
Dotychczasowa podstawa programowa dla szkół podstawowych
Dotychczasowa podstawa programowa kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych będzie obowiązywała w klasach II, III, V i VI w roku szkolnym 2017/2018, a następnie w klasach III i VI w roku szkolnym 2018/2019.
Wprowadzono nowe przedmioty do szkoły podstawowej: geografię, biologię, chemię, fizykę – odpowiednio od V klasy szkoły podstawowej.
Prowadzone będzie również doradztwo zawodowe od klasy VII szkoły podstawowej.
Powielono rozwiązania dotyczące podziału na grupy – obowiązkowo w klasach IV-VIII szkoły podstawowej, branżowej szkole I i II stopnia, liceum ogólnokształcącym, technikum i szkole policealnej – jeśli liczba uczniów jest większa niż wskazano poniżej:
- informatyka – liczba uczniów w grupie nie może przekraczać liczby stanowisk komputerowych w pracowni komputerowej – nie więcej niż 24 uczniów;
- języki obce (obowiązkowe) – w oddziałach nie więcej niż 24 uczniów;
- nie więcej niż połowa godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych z podziałem na grupy – w przypadku konieczności prowadzenia ćwiczeń, w tym laboratoryjnych – w oddziałach liczących więcej niż 30 uczniów.
Powielono rozwiązania podziału na grupy także m.in.:
- na obowiązkowych zajęciach edukacyjnych z zakresu kształcenia zawodowego, dla których z treści programu nauczania dla zawodu wynika konieczność prowadzenia ćwiczeń, w tym laboratoryjnych – w oddziałach liczących więcej niż 30 uczniów;
- w przypadku prowadzenia kształcenia zawodowego na podstawie modułowego programu nauczania dla zawodu, zgodnie z wymogami określonymi w modułowym programie nauczania dla zawodu; na obowiązkowych zajęciach wychowania fizycznego; zajęcia mogą być prowadzone w grupie oddziałowej, międzyoddziałowej lub międzyklasowej,
- na obowiązkowych zajęciach wychowania fizycznego; zajęcia mogą być prowadzone w grupie oddziałowej, międzyoddziałowej lub międzyklasowej, a w przypadku zespołu szkół – także w grupie międzyszkolnej, liczącej nie więcej niż 26 uczniów, z tym że jeżeli w skład grupy oddziałowej, międzyoddziałowej, międzyklasowej lub międzyszkolnej wchodzą uczniowie niepełnosprawni uczęszczający do oddziałów integracyjnych lub uczniowie oddziałów specjalnych – liczba uczniów w grupie nie może być większa niż liczba uczniów odpowiednio w oddziale integracyjnym lub specjalnym określona w przepisach w sprawie ramowych statutów szkół publicznych.
Na przedmioty w zakresie rozszerzonym (dodatkowo, poza wymiarem godzin określonym dla przedmiotów w zakresie podstawowym) należy przeznaczyć na:
- język polski, historię muzykę, historię sztuki, język łaciński i kulturę antyczną oraz filozofię – po 8 godzin tygodniowo z każdego przedmiotu, w czteroletnim okresie nauczania,
- język obcy nowożytny, historię, wiedzę o społeczeństwie, geografię, biologię, chemię, fizykę, matematykę oraz informatykę – po 6 godzin tygodniowo z każdego przedmiotu, w czteroletnim okresie nauczania.
Opinie do MEN
W ramach prekonsultacji MEN zaprasza do nadsyłania opinii do projektów podstawy programowej kształcenia ogólnego do szkół podstawowych oraz ramowych planów nauczania.
Na wyrażenie opinii jest czas do 9 grudnia br.
Opinie zgłaszać można mailem na adresy:
Podstawa programowa – e-mail: podstawaprogramowa@men.gov.pl
Ramowe plany nauczania – e-mail: ramoweplany@men.gov.pl
Telefon kontaktowy: Departament Podręczników, Programów i Innowacji MEN, tel. 22 3474 792