List Minister Edukacji na nowy rok szkolny

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska wystosowała list do dyrektorów, nauczycieli i pracowników oświaty w związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2016/2017. Omówione zostały w nim najważniejsze kierunki zmian planowanych w oświacie w najbliższym czasie. 

W swoim liście Anna Zalewska podkreśla, że rozpoczynający się za kilka dni rok szkolny to pierwszy etap wprowadzania istotnych zmian w systemie edukacji, stawiający przed pracownikami oświaty nowe wyzwania i obowiązki. W najbliższym czasie – w ramach reformy edukacji  – w życie wchodzą m.in. decyzje o:

  • zniesieniu obowiązku szkolnego dla sześciolatków
  • likwidacji sprawdzianu dla szóstoklasistów
  • możliwości niezależnego odwoływania się od wyników egzaminów maturalnych
  • usunięciu restrykcyjnego rozporządzenia dotyczącego sklepików szkolnych
  • ujednoliceniu terminów organizacji roku szkolnego
  • zlikwidowaniu obowiązku realizacji tzw. „godzin karcianych” w dotychczasowej formule.  
W tym roku w polskich szkołach mają również rozpocząć się prace pozwalające na przekształcenie od 1 września 2017 r. sześcioletnich szkół podstawowych w placówki ośmioletnie, likwidację gimnazjów oraz uruchomienie pierwszych klas szkół branżowych I stopnia.  

W swoim liście Pani Minister wyjaśnia, że jej resort w trakcie rozpoczynającego się roku szkolnego będzie pracował nad podstawą programową wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego – dla uczniów szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych (liceum ogólnokształcącego, branżowej szkoły pierwszego i drugiego stopnia oraz technikum). 

 
 
Z całym listem minister Anny Zalewskiej można zapoznać się TUTAJ.   

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies

Zamknij