Ile kosztują studia?

Dzisiejsze wymogi rynku pracy sprawiają, że po ukończeniu liceum lub technikum trzeba kształcić się dalej. Trzeba zatem iść na studia. Tyle, że dalsza edukacja kosztuje. Ile? Odpowiedź na to pytanie dostarcza kalkulator kosztów studiowania, dostępny pod adresem www.ile-kosztuja-studia.pl.

Koszty studiowania zależą od wielu różnych czynników. Między innymi od tego, czy wybierzemy studia stacjonarne, czy niestacjonarne, czy będziemy studiować w miejscu zamieszkania, czy też nie. Te i inne czynniki mogą spowodować, że dalsze zdobywanie wiedzy wymagać będzie większych nakładów finansowych niż nam się wydaje.

Główny wydatek ponoszony przez studentów to zazwyczaj czesne. Ich wysokość jest różna w zależności od tego, jaki kierunek wybierzemy. Studia humanistyczne przeważnie są nieco tańsze od tych związanych z naukami ścisłymi, choć i od tej reguły zdarzają się wyjątki. Wiele zależy choćby od lokalizacji i prestiżu danej uczelni. Gros wydatków rzeczywiście pochłania czesne, ale nie są to przecież jedyne koszty, z którymi musimy się liczyć. Jeżeli studiujemy poza miejscem zamieszkania wówczas dochodzą koszty wynajmu stancji, jedzenia i… podróżowania do domu. Studenci niemało wydają również na dodatkowe materiały dydaktyczne, a przecież nie tylko nauką żyje przyszły adept budownictwa czy ekonomii. Rozrywka też nieźle bije po kieszeni studenta.

Z myślą o tych, którzy chcą się dowiedzieć , ile kosztuje studiowanie, stworzono – „Kalkulator kosztów studiowania”. Na stronie www.ile-kosztuja-studia.pl, można oszacować wydatki poniesione na edukację wyższą. Rozwiązanie uwzględnia wiele ze wspomnianych wcześniej czynników, takich jak: typ studiów, kierunek, miejsce studiowania, czy też odległość od domu. – Kalkulator został opracowany przez zespół osób, które studia mają już za sobą, a jednocześnie zdają sobie sprawę z tego, jak ważnym czynnikiem kształcenia na poziomie wyższym są finanse. Narzędzie to powstało jako odpowiedź na potrzebę ludzi planujących podjąć studia, którzy nie zawsze wiedzą z jakimi kosztami są one związane – tłumaczy motywy powstania projektu dr inż. Bartosz Zegardło z Collegium Mazovia Innowacyjnej Szkoły Wyższej, pomysłodawca przedsięwzięcia.

Co ciekawe narzędzie podaje również przyszłe średnie zarobki i liczbę miesięcy, po których nastąpi zwrot zainwestowanych środków w edukację. I tak na przykład – po kierunkach pedagogicznych zarabiać będziemy 2110 zł, a po kierunku inżynierskim 3486 zł.

„Kalkulator kosztów studiowania” to interesujące narzędzie, które pozwoli oszacować z jakimi wydatkami przyjdzie zmierzyć się przyszłemu studentowi. Choć jak przyznają jego twórcy – „Wartości te są jak najbardziej prawdziwe, jednak podchodźcie do nich z dystansem. Dlaczego? Każdy z nas jest inny, a podane kwoty będą się zmieniać w zależności od miejsca studiowania oraz indywidualnego podejścia do wydawania pieniędzy.”.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies

Zamknij