eTornister – tablety pełne podręczników!

Dzieci mają za ciężkie plecaki, noszą do szkoły za dużo książek. Lekarze diagnozują wady postawy nawet u 80 proc. gimnazjalistów. Jest na to rada – eTornister. To zaawanasowana platforma edukacyjna, która zapewnia dostęp do multimedialnych podręczników, ćwiczeń i lektur na urządzeniach mobilnych. Właśnie rozpoczął się jej pilotażowy program w wybranych gimnazjach publicznych na Ursynowie.

W uruchomionym właśnie przez Plusa projekcie pilotażowym biorą udział uczniowie i nauczyciele dwóch ursynowskich gimnazjów – łącznie ok. 300 osób. Testują oni pierwszy w Polsce eTornister, który jest możliwy dzięki współpracy operatora z firmą Mobile Box SA z Poznania, dostawcą platformy edukacyjnej i aplikacji mobilnej, oraz Dzielnicą Ursynów.

Najpierw był Ostrów Wielkopolski
Wcześniej, przez 3 lata, z powodzeniem testowano to rozwiązanie w publicznych gimnazjach Ostrowa Wielkopolskiego. Tam, po raz pierwszy w Polsce w tej formie i na taką skalę, wprowadzono edukację elektroniczną na urządzeniach mobilnych. Każdy pierwszoklasista otrzymał przenośny czytnik, wyposażony w dostęp do Internetu oraz podręczniki. Pilotaż udowodnił, że edukacja elektroniczna na urządzeniach mobilnych daje szybkie efekty i jest skuteczna. Po pozytywnych doświadczeniach z Ostrowa Wielkopolskiego Plus zdecydował się rozwijać projekt.

Cyfrowy Ursynów
eTornistry trafiają dziś do dwóch gimnazjów na Ursynowie – Gimnazjum Nr 92 i Gimnazjum Nr 94. Uczniowie klas pierwszych tych szkół przez cały okres swojej edukacji będą mogli korzystać z multimedialnych treści edukacyjnych dostępnych na tabletach. W Gimnazjum Nr 92 w tej nowej formie prowadzone będą lekcje chemii, historii, wiedzy o społeczeństwie i geografii, natomiast uczniowie Gimnazjum Nr 94 otrzymali cyfrowe podręczniki do niemieckiego, chemii, biologii oraz historii.
Do dyspozycji uczniów i nauczycieli w obu gimnazjach oddano blisko 300 tabletów LG G Pad 8.0 LTE. Są to bardzo wydajne i ergonomiczne urządzenia z system operacyjnym Android 4.4.2 Kit Kat o pamięci RAM 1 GB i 16 GB pamięci wewnętrznej, którą dzięki slotowi na karty microSD można rozszerzyć o kolejne 64 GB. Wyposażone są w karty SIM sieci Plus i umożliwiają korzystanie z super szybkiego i nowoczesnego Internetu w technologii LTE.

Nauczyciele posiadają nieograniczony dostęp do Internetu. Uczniowie mogą korzystać z wybranych serwisów i usług edukacyjnych w oparciu o bezpieczny Internet edukacyjny. Dostęp ten realizowany jest aktualnie na zasadzie białej listy, czyli dopuszczenia do wybranych stron i usług, w tym tych najbardziej popularnych wśród młodzieży, takich jak Facebook czy YouTube. Dodatkowo nauczyciele i uczniowie mogą instalować aplikacje.
„Po doświadczeniach z Ostrowa Wielkopolskiego mamy silne przeświadczenie, że warto tę koncepcję rozwijać. Zaczynamy od Ursynowa, do projektu zapraszamy jednak wszystkie zainteresowane szkoły, zarówno publiczne, jak i prywatne czy społeczne.” – mówi Jędrzej Chmielewski, kierownik do spraw handlowych B2B Polkomtelu, współautor projektu.

Jak to działa
eTornister to platforma edukacyjna wyposażona w podręczniki i ćwiczenia szkolne oraz dostęp do Internetu, zintegrowane w nowoczesnym tablecie z technologią LTE. Jest to produkt oferowany przez Plusa, przeznaczony dla gimnazjów i liceów, a rozwiązanie to dla uczniów i nauczycieli same korzyści.

• Lekki tornister
Typowy tornister gimnazjalisty może ważyć nawet 12 kilogramów. Zastąpienie części podręczników i ćwiczeń eTornistrem powoduje, że waga plecaka spada do 3-4 kilogramów. Dziś nawet 80% gimnazjalistów ma wady kręgosłupa (badania: Ocena postawy ciała i ruchomości kręgosłupa u uczniów klas gimnazjalnych z wybranych gimnazjów z terenu miasta Łodzi, r. 2013). Przeciążone tornistry mogą w konsekwencji przyczyniać się do powstawania zwyrodnień kręgosłupa, co w przyszłości spowoduje konieczność długotrwałej i kosztownej terapii.
• Kompletny zestaw edukacyjny
Po raz pierwszy w produkcie eTornister zintegrowano wszystkie niezbędne w procesie nauki materiały a więc przede wszystkim książki i podręczniki, wybrane przez nauczycieli, ale także słowniki, encyklopedie i materiały pomocnicze. Uczeń i nauczyciel mają je na tablecie z dużym, czytelnym kolorowym ekranem.
• Dostęp do Internetu LTE
Każde urządzenie wyposażone jest w dostęp do szybkiego Internetu w technologii LTE w Plusie. Użytkownik systemu eTornister z tabletu może więc korzystać wszędzie – zarówno w szkole, jak i po lekcjach.
• Komplet materiałów dla nauczycieli
eTornister to nie tylko podręczniki, ćwiczenia i lektury, ale również dostęp do materiałów dydaktycznych i wspierających proces nauczania. Poprzez platformę możliwe będzie m.in. wystawianie ocen, realizację ankiet i ćwiczeń oraz testów – wszystko po to, by praca nauczyciela była łatwiejsza i szybsza.
• Integracja z dziennikiem elektronicznym
Platforma eTornister umożliwia korzystanie z narzędzi elektronicznych wspierających proces zarządzania szkołą, takich jak dzienniki elektroniczne. Nauczyciel ma dzięki niemu cały czas dostęp do listy uczniów, ocen, uwag i kontaktu z rodzicami.
• Bezpieczna edukacja
Tablet z eTornistrem wyposażony jest w system zabezpieczeń elektronicznych, a w przypadku kradzieży lub utraty urządzenia jego numer IMEI trafia natychmiast na czarną listę sprzętu. Do dyspozycji użytkowników systemu pozostaje specjalna, dedykowana infolinia.
„eTornister to kompleksowe rozwiązanie, w którym uczeń i nauczyciel otrzymują tablet z Internetem LTE sieci Plus, na tablecie znajdują się podręczniki, ćwiczenia, słowniki, encyklopedie oraz nieograniczone zasoby globalnej sieci. Dzięki temu tornister ucznia staje się znacząco lżejszy. Zamiast kilkunastu książek i ćwiczeń wystarcza eTornister i kilka dodatkowych pozycji drukowanych.” – mówi Jędrzej Chmielewski.

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies

Zamknij