Co z bezpłatnymi podręcznikami?

Ofensywa Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie podręczników trwa. 15 kwietnia Rada Ministrów zaakceptowała zaproponowane przez resort propozycje zmian ustawy o systemie oświaty. TE zmiany to m.in. wprowadzenie dotacji celowej na zakup podręczników, nałożenie na szkoły obowiązku zapewnienia uczniom bezpłatnego dostępu do nich, zmiany w zakresie dopuszczania podręczników do użytku, a także umożliwienie rodzicom wpływu na ustalanie szkolnego zestawu podręczników.

Według minister edukacji Joanny Kluzik-Rostkowskiej jest to propozycja kompleksowych, oczekiwanych od lat, zmian. Minister wskazała, że celem tych zmian jest zapewnienie uczniom objętym obowiązkiem szkolnym – tj. uczniom szkół podstawowych i gimnazjów – dostępu do bezpłatnych podręczników i innych materiałów edukacyjnych. Jak podkreśliła Joanna Kluzik-Rostkowska, po wejściu w życie proponowanych przez nią zmian, podręczniki – z punktu widzenia rodziców – będą darmowe.

Wydatki rodziców na podręczniki z roku na rok rosły. Koszt zakupu podręczników to dla wielu rodzin znaczne obciążenie. Dowodzą tego choćby wyniki raportu Głównego Urzędu Statystycznego „Warunki życia rodzin w Polsce”. Brak możliwości zakupienia dla dzieci niezbędnych podręczników szkolnych deklarowało w nim prawie 14% gospodarstw rodzinnych z 3 dzieci i więcej. Według badań CBOS przeprowadzonych na początku roku szkolnego 2013/2014 rodzice na wydatki związane z wyprawką dziecka przeznaczyli średnio 1199 zł. Przeciętne wydatki na jedno dziecko wyniosły 826 zł. To pokazuje, że tego rodzaju wydatki są zbliżone do miesięcznych wynagrodzeń netto tych osób. Proponowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmiany mają na celu m.in. odciążenie rodzinnych budżetów.

Po kliknięciu TUTAJ można zapoznać się ze szczegółowymi wyliczeniami dotyczącymi oszczędności oraz zmianami, proponowanymi przez MEN a zaakceptowanymi przez Radę Ministrów.

źródło: men.gov.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies

Zamknij