Jak sprawdzić, czy szkoła jest dobra?

Jeżeli mamy różne, często sprzeczne opinie o danej szkole, możemy dosyć szybko te informacje zweryfikować w internecie, korzystając z oficjalnych raportów o poziomie nauczania i organizacji pracy szkół w Polsce. Polecam tutaj dwie strony www.npseo.pl oraz www.ewd.edu.pl .

Na pierwszej stronie prezentowane są raporty po wizytacjach szkół.Jeżeli czytelnik nie zrazi się urzędniczym stylem tych informacji, to może naprawdę bardzo dużo dowiedzieć się o tym, co tak naprawde jest najważniejsze. Jak szkoła współpracuje z rodzicami, czy ma pomysł na rozwiązywanie konfliktów oraz przygotowanie do egzaminów , czy uczniowie lubią swoją szkołe. Raport opiera się w dużym stopniu na anonimowych ankietach ale także rozmowach autorów ewaluacji z dyrekcją szkoły, nauczycielami, rodzicami i uczniami. Po kilku dniach obserwacji autorzy raportu wystawiają szkole oceny w kilku kategoriach, w skali od A ( świetna) do E (bardzo słaba).

Druga strona internetowa jest poświęcona badaniu skuteczności szkoły w przygotowaniu swoich uczniów do egzaminu, co jest pokazane poprzez tzw. EWD szkoły, czyli wskaźnik edukacyjnej wartości dodanej. Ocena jest podana graficznie na osi współrzędnych i jej zrozumienie wymaga chwili czasu, aby przeczytać stosowny opis. Co bardzo istotne, wskażnik EWD dotyczy zwykle wyników egzaminacyjnych z trzech lat i jest dzięki temu bardziej wiarygodny niż na przykład średnie wyniki uczniów danej szkoły z jednego tylko roku nauki. Obie strony mają ogólnopolskie wyszukiwarki szkół, chociaż w bazie nadzoru pedagogicznego nie ma wszystkich szkół, bo nie wszędzie jeszcze były przeprowadzone takie badania.

Jeżeli ktoś szuka informacji o szkołach w Warszawie i okolicach, zapraszam do przejrzenia naszego Rankingu szkół oraz  Opinii o szkołach.W rankingu ujęliśmy dane o egzaminach z ostatnich 5 lat na różnych etapach edukacyjnych, na tle średnich wyników w danym roku. W dziale opinie o szkołach zamieściliśmy z kolei uwagi z ankiet wypełnianych przez uczestników kursów przedegzaminacyjnych Firmy Edukacyjnej  Marka.

Powodzenia.

Redaktor portalu www.egzaminy.edu.pl

Marek Urban

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies

Zamknij