Angielski w wakacje ?

Warto czy nie warto?

Zbliżają się wakacje. To dla wielu z nas czas relaksu, odpoczynku od codziennych spraw. Warto jednak zastanowić się, czy nie spożytkować tego czasu także na naukę języków obcych. Poniżej kilka argumentów za tym, że warto.

Kurs w pigułce

Problemem dla wielu osób korzystających ze standardowych kursów semestralnych jest fakt, że wymaga to od nich poświęcenia swojego wolnego czasu na przestrzeni wielu miesięcy. Czasem trudno jest pogodzić obowiązki szkolne czy zawodowe z przyswajaniem języka. W wakacje zazwyczaj mamy więcej wolnego czasu, a dzień jest dłuższy, co sprzyja temu, by zarezerwować trochę swojego czasu na naukę. Kursy wakacyjne charakteryzują się tym, że są kursami skondensowanymi – spotkania odbywają się systematycznie w przeciągu jednego lub dwóch wakacyjnych miesięcy. Dzięki temu poświęcamy tylko wycinek roku, a nauczyć się możemy całkiem sporo.

Intensywnie

Zajęcia na kursach semestralnych zazwyczaj nie mają intensywności większej niż 2 spotkania po 90 minut. Na kursie wakacyjnym mamy możliwość uczyć się nawet codziennie, bądź przynajmniej kilka razy w tygodniu, po dwie lub więcej godzin lekcyjnych. W efekcie, materiał z kilku miesięcy zajęć standardowych możemy zdobyć w kilka tygodni. Intensywność pracy i duża systematyczność spotkań na pewno przekłada się na szybsze postępy w nauce.

Sam wybierasz, ile czasu poświęcisz nauce

Zapisując się na zajęcia w roku szkolnym mamy do wyboru pewne ścisłe godziny zajęć. Kursy wakacyjne pozwalają nam na większą swobodę wyboru. Możemy skorzystać z zajęć grupowych, jednakże możemy tez postawić na kursy indywidualne, co sprawi, że będziemy mogli korzystać z zajęć w naprawdę dogodnych dla siebie porach i terminach. W ten sposób dostosujemy tempo i intensywność zajęć do swojego planu dnia. To naprawdę duża zaleta.

Sam wybierasz, czego się uczyć

Wybór intensywności nauki to jeden z większych plusów tego typu zajęć. Kolejną zaletą jest to, że sami możemy zdecydować, czego i z kim będziemy się uczyć. Kursy w trakcie roku szkolnego z reguły są kursami General English, na których uczymy się języka ogólnego, równomiernie rozkładając nacisk na poszczególne sprawności językowe. Kursy wakacyjne dają zazwyczaj możliwość "profilowania" zajęć. Możemy się więc zdecydować na kurs typowo gramatyczny, z polskim lektorem, albo wybrać kurs konwersacyjny, najczęściej prowadzony przez native speakers. Możemy też skorzystać z kursu o konkretnej tematyce, np. Office English lub Angielski w Podróży. Jeszcze ciekawiej jest przy ofercie kursów indywidualnych, gdyż wtedy możemy sami "wyrzeźbić" kurs zgodnie z osobistymi preferencjami. W ten sposób nasza nauka jest maksymalnie efektywna, bo uczymy się dokładnie tego, co jest nam potrzebne.

Dla kogo?

Kursy wakacyjne są dobrym rozwiązaniem zarówno dla osób, które myślą o nauce długofalowo, jak i dla tych, którzy w krótkim czasie chcą osiągnąć konkretny cel. Ci pierwsi, którzy zazwyczaj korzystają z zajęć w roku szkolnym, często odczuwają brak ciągłości zajęć podczas przerwy wakacyjnej. Dla nich to idealna okazja do nadrobienia braków z dopiero co zakończonego kursu i usystematyzowania wiedzy przed regularnym kursem od jesieni. Tym drugim, szybki kurs wakacyjny może pomóc przygotować się do rozmów o pracę, egzaminu czy też ważnej podróży służbowej, a nawet wypadu wakacyjnego. Kurs językowy w wakacje jest też bardzo dobrym rozwiązaniem dla maturzystów, którzy chcą pogłębić swoje zdolności językowe zanim wybiorą lektorat na studiach.

Wyjechać czy zostać w domu?

Decydując się na kurs w wakacje, mamy również możliwość wyboru między kursem stacjonarnym a wyjazdowym. Kurs wyjazdowy, najczęściej w kraju, w którym dany język jest wiodącym, jest oczywiście droższy, ale pozwala połączyć przyjemne z pożytecznym – naukę i odpoczynek. Jakże miło jest pogłębiać wiedzę podczas zajęć, a potem spędzać miło czas zwiedzając lub oddając się innym ciekawym zajęciom. Możliwość natychmiastowego wykorzystania świeżo nabytej wiedzy w praktyce jest zdecydowanie największym plusem tego typu kursów. Kurs stacjonarny sprawdza się natomiast dla tych, którzy nie mogą do końca oderwać się od codziennych obowiązków i nie dysponują wystarczająco zasobnym portfelem. Letnia pogoda, czy w domu czy też za granicą, nastraja optymistycznie i pozwala cieszyć się zdobytą wiedzą.

 

Jak widać, kursy wakacyjne mają wiele zalet. Mamy mnóstwo możliwości, aby nabywać cenne umiejętności, jak chcemy, kiedy chcemy i gdzie chcemy. Elastyczność takich kursów sprawia, że cieszą się one coraz większym powodzeniem wśród chętnych do nauki języków obcych. Jeśli zastanawiasz się więc, co zrobić ze swoim wolnym czasem podczas wakacji, zastanów się, czy wakacyjny kurs nie jest dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. Być może zobaczymy się na jednym z nich!

 

 

Patrycja Jeziorek

Lektor języka angielskiego

Egzaminator TELC

www.englishforyou.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies

Zamknij