Kursy językowe nadal bez VAT

Sejm obronił szkoły językowe przed rządowym projektem obciążenia ich kursów podatkiem VAT.

Resort finansów tłumaczył, że tego wymaga dyrektywa unijna. Kursy językowe miały być obciążone 22% VAT. Zwolnienie miały utrzymać tylko te szkoły, które uzyskałyby specjalną akredytację MEN. Szkoły językowe protestowały argumentując, że ceny kursów autentycznie pójdą w górę, co zmniejszy ich dostępność. Co gorsza utrzymanie zwolnienia dla części szkół, tych z akredytacją, miało wywołać nierówność na rynku szkół językowych. Te bez akredytacji byłyby droższe, a przez to mniej konkurencyjne.

W krótkim czasie udało się szkołom językowym zebrać ponad 35 tys. podpisów pod protestem do ministra finansów. Swoje racje przedstawiły też posłom. Jak się okazało skutecznie.