W Warszawie licea profilowane do likwidacji.

W tym roku w Warszawie będzie jeszcze nabór do 10 liceów profilowanych, ale w przyszłym nie będą już otwierane nowe klasy i szkoły tego typu ulegną stopniowej likwidacji.

Licea profilowane kończą się egzaminem maturalnym, ale przez trzy lata edukacji uczniów w tych szkołach uczą się także podstaw w przedmiotach zawodowych. Trafia tam zazwyczaj młodzież, która jest zbyt słaba, by dostać się do liceum czy technikum, a nie chce iść do zawodówki. Z roku na rok cieszą się one jednak coraz mniejsza popularnością. W zeszłym roku zdawalność matury w liceach profilowanych wyniosła niewiele ponad 80%, podczas kiedy w ogólniakach zdało więcej niż 96%. Dwa lata temu było jeszcze gorzej – maturę zdało tylko 60% uczniów.

Mieczysław Nowotniak z biura edukacji przyznaje, że młodzież, która decyduje się na naukę w liceum profilowanym, powinna raczej wybierać technika. – Decyduje się tylko na to 15% uczniów – mówi. – A zapotrzebowanie na absolwentów tego typu szkół jest ogromne.

Źródło: GW

Maur

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies

Zamknij