Studia za granicą.

STUDIA ZA GRANICĄ

Czy warto studiować za granicą?. To doskonały pomysł na przygodę życia. Jednak ukończenie zagranicznej uczelni, nie jest równoznaczne ze zdobyciem wymarzonej pracy.

Dzięki wstąpieniu Polski do UE studia prestiżowych europejskich uczelni od czterech lat stały się dostępniejsze – studiujący tam Polacy płacą tyle samo, co obywatele danego kraju, czyli zwykle połowę mniej niż studenci spoza Unii. Poza tym na zagraniczne studia nietrudno się dostać, w większości przypadków wystarczy polska matura. Dodatkowo musisz się wykazać znajomością języka obcego, w którym chcesz studiować (wówczas wystarczy odpowiedni certyfikat lub zdany test, który jest organizowany przez daną uczelnię).

 

Wielka Brytania

Na Wyspach można studiować na poziomie licencjackim (undergraduate level, uzyskuje się tytuł Bachelor of Master lub Bachelor of Art) magisterskim (postgraduate level – Master of Arts lub Master of Scence), dostępne są także kursy podyplomowe (Postgraduate Diploma), zawodowe i wiele innych.

Warto wiedzieć, że nie trzeba czekać na skompletowanie wszystkich dokumentów, można wysłać tylko podanie (gotowy formularz dostępny na stronie uczelni) – wtedy dostaniemy tzw. conditional offer, czyli ofertę warunkową o przyjęciu na studia po spełnieniu opisanych w liście wymogów.

Informacje o kierunkach: www.educationuk.org, www.prospects.ac.uk, www.postgrad.hobsons.com, www.hero.ac.uk

Leczenie – Potrzebny jest druk E-111 z NFZ, potwierdzający ubezpieczenie w Polsce. Więcej informacji: http://www.nfz.gov.pl/new/

Zakwaterowanie – najprościej skorzystać z ofert uczelni. Przydatne adresy to: http://www.accommodationforstudents.com/, http://uk.easyroommate.com/

Opłaty – od roku akademickiego 2006\2007 opłaty za studia licencjackie zostały podniesione nawet do 3 tys. funtów za rok. Student z UE, który zaczyna studia, może się starać o pożyczkę. Pożyczkę spłaca po zakończeniu studiów, gdy jego zarobki przekroczą 15 tys. funtów rocznie. Informacje o dofinansowaniu studiów: http://www.dfes.gov.uk/, http://www.slc.co.uk/, http://www.educationuk.org/

Stypendia – brytyjski system stypendialny jest bardzo skomplikowany. Dlatego po szczegółowe informacje odsyłam na stronę: http://www.britishcouncil.org/poland, http://www.ukcosa.org.uk/

 

Irlandia

Studia są trzyetapowe: studia licencjacie (tytuł Bachelor), magisterskie (tytuł Master) i doktoranckie. Czas trwania zależy od rodzaju dyplomu.

Największym ośrodkiem akademickim jest Dublin z prestiżowymi Uiversity of Dublin (Trinity College), National University of Dublin i Dublin Institute of Technology.

Wykaz wszystkich uczelni wraz z kierunkami i kursami na stronie: http://www.cao.ie/index.php, http://www.educationireland.ie/

Formularze i listę uczelni znajdziesz na: www.cao.ie

Leczenie – wyjeżdżając do Irlandii, potrzebujesz EKUZ – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dokument ten uprawnia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w państwach członkowskich UE i Szwajcarii. Informacje: http://www.nfz.gov.pl/new/. Oferta ubezpieczenia dla studentów: www.vhi.ie, www.bupa.ie

Opłaty – studia uniwersyteckie to koszt od 2,5 tys. – 7 tys. euro. Najdroższe są kierunki medyczne i informatyczne, najtańsze humanistyczne. Za anglistykę, studia europejskie czy historię zapłacisz ok. 3,8 tys. euro. Uczelnie techniczne w małych miasteczkach są tańsze, około 2,2 tys. euro za semestr.

 

Francja

Francja to ok. 400 szkół wyższych na całym terytorium tego kraju. ONISEP (www.onisep.fr.) – strona państwowej organizacji, publikuje atlas szkolnictwa wyższego i doradza jak wybrać kierunek. EduFrance (www.edufrance.fr) – kompletny przewodnik po studiach we Francji. Ponadto: http://www.egide.asso.fr/

Informacje o stypendiach: http://www.diplomatie.gouv.fr/en/, http://www.cnous.fr/, www.ambafrance-pl.org

Informacje o ubezpieczeniach: http://www.usem.fr/, http://www.securite-sociale.fr/, http://www.mgel.fr/

Pracy szukaj za pośrednictwem: http://www.jobsesame.com/, http://www.afje-paris.org/

Adresów akademików szukaj na: http://www.cnous.fr/

Opłaty – w państwowych szkołach wyższych za studia w zasadzie się nie płaci. Na początku roku należy wnieść wpisowe, które wynosi od 130 do 650 euro (licencjat – ok. 150 euro, master – ok. 190 euro, doktorat – ok. 290 euro, uczelnia inżynierska – ok.450 euro). Czesne w szkole prywatnej wyznacza sama uczelnia.

 

Włochy

Studia dzielą się na trzy rodzaje: 5-6 letnie studia specjalistyczne jednostopniowe – laurea specialistiche a cicho unico np. medycyna, farmacja, architektura, 2-3 letnie studia pierwszego stopnia – laurea di primo livello (dyplom licencjata), 3 letnie studia specjalistyczne drugiego stopnia – laurea specialisticha de sekundo livello (dyplom magistra).

Wykaz wszystkich włoskich uczelni znajdziesz na stronach: http://www.miur.it/DefaultDesktop.aspx, http://www.mit.edu:8001/people/cdemello/it.html. Strona poświęcona zasadom rekrutacji na wszystkich włoskich uniwersytetach: www.reclutamento.murst.it. Włoski Instytut Kultury, gdzie są opisane procedury zapisów na uczelnie, formularze wniosków stypendialnych, informacje dotyczące nostryfikacji polskich dyplomów: www.iic.pl. Lista kierunków i uczelni włoskich: www.offertaformativa.miur.it.

Stypendia – Biuro Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej – baza teleadresowa instytucji przyznających stypendia zagraniczne. Więcej: www.buwiwm.edu.pl

Leczenie – Potrzebny jest druk E-111 z NFZ, potwierdzający ubezpieczenie w Polsce. Więcej informacji: http://www.nfz.gov.pl/new/

Opłaty – czesne we Włoszech wyliczane jest przez uczelnie na podstawie dochodu rodziny studenta. Każda uczelnia ma fundusz stypendialny, w pierwszej kolejności przeznaczony dla studentów włoskich. Kursy, w zależności od uczelni i kierunku kosztują od kilkuset di nawet kilku tysięcy euro za semestr. Możesz ubiegać się na miejscu o stypendium socjalne (jeśli masz niskie dochody i dobrze się uczysz). Pomoc finansową świadczy Regionalna Agencja ds. Studentów Uniwersyteckich (Azienda Regionalne per il Diritto allo Studo Universitario)

Inne – włoskie MSZ: www.esteri.it, włoskie ministerstwa szkolnictwa wyższego i badań naukowych: www.miur.it, www.murst.it

 

Niemcy

W Niemczech działa ponad 350 szkół publicznych o profilu akademickim. Nie istnieje jeden ogólnoniemiecki system szkolnictwa, na każdej uczelni nauka przebiega według nieco innych zasad i programów. Spis wszystkich uczelni znajdziesz na: www.higher-education-compass.de, a ranking uczelni wyższych: www.university-ranking.de.

Nie musisz znać niemieckiego, żeby studiować na kierunkach międzynarodowych, gdzie językiem wykładowym jest angielski (spis: www.daad.de/idp)

Informacje o stypendiach: www.funding-guode.de.

Akademików szukaj na: www.studentenwerk.de.

Opłaty – niemieckie uczelnie należą do najtańszych w Europie. Pierwsze studia (licencjackie i magisterskie) są na państwowych uczelniach bezpłatne, nie licząc jednorazowej opłaty immatrykulacyjnej w wysokości 50 euro. Jeżeli masz już dyplom (licencjat, magisterium) i planujesz kontynuowanie studiów uzupełniających lub chcesz podjąć drugie studia, musisz liczyć się z opłatami w wysokości 500 euro za semestr.

 

Hiszpania

System studiów uniwersyteckich dzieli się na trzy cykle: studia pierwszego cyklu trwają 3 lata i zakończone są dyplomem – odpowiednikiem naszego licencjata (Diplomado), technika inżyniera (Ingeniero technico), technika architekta (Arquitecto technico). Drugi cykl można rozpocząć po ukończeniu pierwszego. Pierwszy i drugi cykl trwa w sumie 4-5 lat. Otrzymany dyplom to odpowiednik naszego magistra (Licenciado, Ingeniero, Arquitecto Superior). Trzeci cykl to studia doktoranckie.

Opłaty – w Hiszpanii za studia trzeba jedynie zapłacić wpisowe – średnio 600 euro za rok. Opłaty mogą być zdecydowanie wyższe np. w przypadku medycyny. Studia podyplomowe i master są płatne. Ceny wahają się od kilkuset euro do kilku tysięcy za rok nauki. Można starać się o stypendium za wyniki w nauce oraz dofinansowanie. Stypendia przyznaje hiszpańskie ministerstwo edukacji, dyrekcja generalna ds. uniwersytetów.

Praca – studenci mogą podejmować pracę w niepełnym wymiarze godzin. Ofert pracy możesz szukać np. na portalu dla młodzieży: http://www.injuve.mtas.es./

Zakwaterowanie – hiszpańskie akademiki są drogie, a o miejsce w nich nie jest łatwo. Miejsce w akademiku uniwersyteckim kosztują od 400 do 750 euro miesięcznie. W cenie są posiłki, zwykłe sprzątanie pokoju, pranie i prasowanie. Miejsca można rezerwować telefonicznie lub przez Internet. Najczęściej kilku studentów wspólnie wynajmuje mieszkanie. Właścicielowi trzeba okazać kartę studenta, paszport lub dowód tożsamości oraz kopie listu zaświadczającego zaświadczającego o przyjęciu na hiszpański uniwersytet.. Koszt wynajmu to ok.. 200 euro od osoby miesięcznie. Informacje o mieszkaniach: http://www.ugr.es/, http://www.segundamano.es./

 

Holandia

Edukacja w Holandii jest płatna. Niektóre holenderskie uniwersytety to: Erasmus Universiteit Rotterdam, Radboud Universiteit Nijmegen, Rijksuniversiteit Groningen, Technische Universiteit Delft. Zwykle nie ma egzaminów wstępnych.

Stypendia – oferty stypendialne ambasady polskiej w Holandii na stronie: www.polamb.nl

Opłaty – roczne opłaty zaczynają się od – 1500 euro (w zależności od kierunku i poziomu studiów).

 

Austria

Nauka na uczelniach wyższych w Austrii trwa minimum 8 semestrów. Nauka nie jest podzielona na lata, ale na tzw. rozdziały (Abschnitte), trwające około 4 semestrów. Warunkiem przyjęcia na studia poza zdaną maturą jest potwierdzenie znajomości języka niemieckiego: certyfikat OESD Poziom średni – OESD Mittelstufe: (ukończenie uniwersyteckiego kursu przygotowawczego).

Zakwaterowanie – Dwuosobowy pokój w akademiku to koszt około 160-200 euro. (koszt wynajęcia małego mieszkania waha się od 250 do 600 euro)

Opłaty – wysokość czesnego wynosi ok. 350 – 400 euro za semestr.

Inne – Austriackie Ministerstwo Edukacji, Nauki i Kultury: www.bmbwk.gv.at, Austriacki Związek Studentów: www.oeh.ac.at/oeh, austriackie MSZ: www.bmaa.gv.at

 

Warunki studiowania, pracy i możliwości wolontariatu w Europie możesz porównać: tutaj Studiowanie w poszczególnych krajach porównujesz według 7 kategorii m.in. rekrutacja, stypendia, koszty życia, praca.

Sprawdź kursy przygotowawcze w Warszawie – www.marka.edu.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies

Zamknij