Stypendia dla uczniów i studentów

Milion czterysta tysięcy uczniów i studentów korzysta co roku ze stypendiów fundowanych przez budżet państwa, Unię Europejską, samorządy i prywatnych donatorów.

Według raportu "Rynek stypendiów w Polsce" przygotowywanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, Metro Group i Fundację Agory system stypendialny obejmuje zbyt wielką liczbę osób, stąd wypłaty dla stypendystów są zbyt niskie. Pomoc stypendialna wcale nie jest mała, np. państwo przeznacza na ten cel 2,5 mld zł, a Unia Europejska 700 mln zł, ale jak to często w Polsce bywa jest źle adresowana. Organizacje rozdzielające stypendia nie współpracują ze sobą i adresują swoją pomoc do tych samych grup młodzieży.

Na bazie danych z raportu powstała strona internetowa www.mojestypendium.pl porządkująca informacje na ten temat.