Zwycięzcy polskiej edycji konkursu „Unia Europejska i prawa dziecka”

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Ostródzie w Olsztyńskiem i gimnazjaliści z Gimnazjum nr 2 w Paniówkach koło Gliwic zostali zwycięzcami polskiej edycji konkursu „Unia Europejska i prawa dziecka”. Dzisiaj o 11, w brukselskim Theatre du Vaudeville, podczas ceremonii wręczenia nagród, uczniowie otrzymali honorowe dyplomy z rąk Franco Frattiniego, Wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej i Komisarza ds. Sprawiedliwości, Wolności i Bezpieczeństwa, który objął patronat nad konkursem.
Konkurs « Unia Europejska i prawa dziecka » został zainaugurowany 30 marca. Uczestników podzielono na dwie kategorie wiekowe: 10-14 i 15-18 lat. Uczniowie mieli za zadanie wykonać plakat obrazujący ideę poszanowania Praw Dziecka na obszarze Unii Europejskiej. Celem było uświadomienie dzieciom i młodzieży praw, które im przysługują.

W pierwszym etapie, w dniu 9 maja wręczono nagrody w Warszawie. Następnie laureaci pojechali do Brukseli na europejską ceremonię, podczas której poznali uczestników konkursu z innych krajów członkowskich. Dzisiaj o godzinie 11, w Theatre du Vaudeville Komisarz Frattini wręczył dyplomy laureatom państwowych edycji konkursu.

„Jestem pod wrażeniem zainteresowania, jakie okazały tematyce praw dziecka wszystkie 2237 drużyn, które wzięły udział w konkursie. Zmysł artystyczny i twórcze podejście uczestników zasługują na podziw”, powiedział Frattini podczas ceremonii wręczenia nagród. „Dziękuję i gratuluję wszystkim młodym, którzy w ten konkretny sposób ukazali jak rozumieją przysługujące im prawa. Słowa uznania kieruję także do nauczycieli i opiekunów, którzy im towarzyszyli”.

Wczoraj uczniowie obejrzeli Grand Place, Atomium i park Mini-Europa. Dzisiaj, przed rozpoczęciem ceremonii, zwiedzili dzielnicę europejską.

Najlepsze prace ze wszystkich krajów będą wystawione w siedzibie Komisji Europejskiej.
Zwycięskie plakaty zostaną w przyszłości wykorzystane w unijnych kampaniach promujących prawa dziecka. Zostaną one także umieszczone na serwerze Europa.

(Greg)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies

Zamknij